Руската компания ОАО "Центргаз", дъщерна на енергийния гигант "Газпром", иска да открие свое представителство в България и въпросът ще бъде обсъждан в четвъртък на заседание на съвета на директорите.
Новината е разпространена от"
Центргаз", която във вторник подписа договор със Сърбия за изграждане на участъка от "Южен поток" на нейна територия. Според публикации на московски медии от миналата седмица именно "Центргаз" е много вероятно да строи газопреносната мрежа и в България. Компанията вероятно ще замени дружества на поставеният в списъка със санкции на САЩ Генадий Тимченко, смятан за един от виновните за кризата в Украйна. По този начин щяла да се премахне значителна част от политическият натиск на Запада срещу проекта.
На 10 юли ще има заседание на съвета на директорите на "Центргаз" и в него са обявени две точки – създаване на филиал в България и промени в устава. Компанията е част от групата "Газпром" и има дългогодишен опит в инвестициите и строителството на газова инфраструктура. В регистрираната през 2009 г. компания South Stream Serbia AG делът на "Газпром" е 51%, а на националната компания "Сърбиягаз" - 49%.
Конкретно в Сърбия договорът, подписан от ръководителя на "Сърбиягаз" Душан Баятович и генералния директор на "Центргаз" Станислав Аникеев, е за близо 2.1 млрд.евро. Очаква се синьото гориво да стигне до сръбския участък до края на 2016 г. Газопроводът тук е дълъг 422 км, като Белград иска да се превърне в разпределителен център с отклонения към Хърватия и Република Сръбска в Босна с дължина 158 км.
В сряда Италия - поредната страна от трасето на проекта, обяви подкрепата си за реализирането му. Външният министър Сергей Лавров каза след среща с колежката си Федерика Могерини в Москва, че двете страни са потвърдили "волята си да се построи "Южен поток" и да продължим активните действия за отстраняването на всички възникващи въпроси, включително по линия на диалога с Европейската комисия".
Могерини бе по-сдържана в оценката си за разговорите и заяви, че трябва да се работи за намирането в близките месеци на общоприемливи решения по реализирането на "Южен поток". "Очевидно е, че този проект трябва все пак да съответства на европейските регламенти и законодателство", добави тя.
В същото време Генадий Тимченко не е изчезнал от "Южен поток" - във вторник Арбитражният съд в Москва призна за недействително решение на Федералната антимонополна служба от април, с което на "Газпром" се нареждаше да повтори търга за изграждане на 190 км участък от газопреностната мрежа на руска територия в района Починки - Анапа. Искът в арбитражния съд срещу това решение се позоваваше на оферта, според която компанията на Тимченко е поискала 700 млн. рубли повече за същата работа, но въпреки това в края на март "Газпром инвест" се е спрял на по-скъпото предложение от 17.7 млрд. рубли (малко над 380 млн. евро).