Кризата и безработицата са преминали връхната си точка. В това вярват повечето европейци. Нараства и броят на тези, които очакват подобрение през следващите 12 месеца. Според последното изследване на Евробарометър, направено след европейските избори, значително повече хора от преди - 42 %, вярват, че техният глас има значение в Европа.
В България е регистриран същият процент. Страната ни обаче отново се откроява с недоволство от живота и управлението и песимистични очаквания за бъдещето, съобщава кореспондентът на БНР в Брюксел.
Според 93 на сто от сънародниците ни качеството на живота у нас е лошо. Също толкова не са доволни от икономическата ситуация в страната, още повече - 95 % от трудовата заетост. 56 на сто от сънародниците ни не са доволни и от живота си като цяло, като по този показател леко ни изпреварва единствено Гърция. От изследването става ясно, че същият е и делът на хората, които определят финансовото положение на домакинствата си като „лошо".
И ако в Европейския съюз като цяло оптимизмът за следващите 12 месеца расте, у нас едва 14 на сто вярват, че икономическата ситуация ще се подобри. 43 % от анкетираните смятат, че тя е най-сериозният проблем на държавата ни. 54 % обаче посочват като такъв проблем безработицата. След това се нареждат растящите цени, здравеопазването и престъпността, като корупцията не фигурира сред вариантите за отговор.
Между 70 и 80 на сто от българите не смятат, че демокрацията у нас функционира добре, не вярват на политическите партии, парламента и правителството и са на мнение, че страната върви в грешна посока.
В доверието към Евросъюза също е регистриран лек спад. Въпреки това у нас то продължава да е едно от най-високите. Българите обаче остават твърдо на последно място по отношение на усещането си за принадлежност - едва 46 на сто са заявили, че се чувстват граждани на Евросъюза.