Преглед на пресата за деня
За "24 часа" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщава: "В листите на ГЕРБ ще има гражданска квота". Кои ще са обществениците, на които ще се гласува доверие, без да са партийни членове, все още е тайна. Лично Борисов ще одобри всяко име от номинираните на областните събрания, които приключиха в края на миналата седмица.
"Личностите вдясно не се понасят и това е проклятието на нашата ориенталска политика. В това отношение левицата има по-добра култура. Вдясно винаги е имало конфликти между личности." Това заяви политологът доц. Огнян Минчев на кръгла маса за съдбата на българската десница, организирана от Института за дясна политика. И препоръча като успешна формула пред десницата - коалиция около политики на базата на споразумение по определени теми и цели, а не около личности. Тя се градяла на базата на въпроса "какво", а също и на "как", а не на "кой". Според доц. Минчев нишата на десницата е, че се грижи за нацията.
"Не е прилично, нито е хигиенично да има обединение между ГЕРБ и Реформаторския блок. По-добре е да говорим за единодействие", заяви пред форума евродепутатът и член на изпълнителната комисия на ГЕРБ Томислав Дончев, цитиран от 24 "часа".
Водещото заглавие на "Сега" съобщава: "Бизнес климатът се смрази". В разгара на лятото оптимизмът на българските бизнесмени съвсем изчезна. Политическата криза, проблемите около КТБ и финансовите затруднения пред държавата силно влошиха очакванията на фирмите за оставащите месеци до края на годината, показва редовната анкета на Националния статистически институт за стопанската ситуация в страната през юли. Икономическата несигурност е проблем No 1 за всички отрасли. Тя тревожи особено
много мениджърите в строителството, където около 75% от анкетираните се оплакват, че не знаят какво ги чака в бъдеще.
Драмата с неплащането се дължи най-вече на спряното от Брюксел финансиране по програмите "Околна среда" и "Регионално развитие" заради корупция и нередности при обществените поръчки. Заради влошаване на бизнес климата в индустрията се готвят да свиват персонала през идните три месеца, което означава, че наесен, когато се свие и сезонната заетост, може да има бум на безработицата.
"Дума" допълва: "Високите заплати растат по-бързо от ниските". В същото време продължава да се задълбочава диференциацията между най-ниската (406 лв.) и най-високата заплата, достигайки до 5,7 пъти. През същия период на м.г. съотношението бе 5,5 пъти. Заплатите до 500 лв. да не се облагатс данъци, ще настоява КНСБ. Синдикатът ще иска минималната заплата през 2015 г. да е 400 лв. Това е около 50% от средната работна заплата, която към момента е около 800 лв.
На вътрешните си страници "Дума" публикува изследването на НСИ за демографските събития на предприятията в България за 2012 г., като се проследява динамиката им за петгодишен период. През 2012 г. в България са действали 323 745 активни предприятия, което е с почти 1,2% повече в сравнение с предходната 2011 г. Изводът: 44,6% от фирмите са без нито един нает работник. 9% от предприятията осигуряват работа на 70,8 на сто от заетите - по данни на НСИ.
Поне 200 млн. лева допълнително са влезли в пазара на имоти към края на юни и началото на юли. Още около 40 млн. евро се очаква да бъдат инвестирани в него през есента, когато пазарът традиционно се раздвижва. Сметката направиха брокери на имоти, специално за "24 часа".