Вторият служебен кабинет на президента Росен Плевнелиев няма да се различава съществено по структура от първия през март-май 2013 г. Отново ще има трима вицепремиери, но за разлика от първото служебно правителство на Плевнелиев сега няма да има министър за развитие на електронното правителство, но пък е предвиден министър, който да координира подготовката на предсрочните парламентарни избори на 5 октомври.
Постът е обмислян и в предишния служебен кабинет, но в последния момент държавният глава се отказал от идеята и заложил на Изборния борд - с участието на граждански организации и експерти, научи "Дневник" от източници в президентската администрация. Това било отчетено като грешка и сега идеята на новия пост е министърът да координира работата между Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което отговаря за избирателните списъци, МВР и Външно министерство, което организира вота в чужбина. Натоварването с персонална отговорност се налагало и с цел предотвратяване на скандали като този с бюлетините в Костинброд.
В профила на новия министър се вписва политологът и специалист по избирателни системи Димитър Димитров, който беше член на Изборния борд към служебния кабинет миналата година, а и е участвал като експерт в писането на изборното законодателство. Пред "Дневник" Димитров отказа коментар.
Министър за електронното правителство би бил изключително важен в редовно правителство, но за два месеца се оказа, че не може да е особено полезен, разясниха от "Дондуков" 2 решението си да се откажат от този пост.
Премиерът почти сигуренКато "много вероятно" се определя начело на служебния кабинет да застане
проф. Георги Близнашки - бивш депутат и член на БСП и председател на Инициативния комитет за референдум по изборните въпроси. Той потвърди в понеделник, че е дал съгласие да бъде премиер или министър в служебното правителство. "Аз съм дал принципно съгласие, но нека президентът има пълна свобода през тези няколко дни, за да намери най-правилното решение", каза той вчера пред Би Ти Ви. И обеща да даде еднозначен отговор след като се извърти т.нар. парламентарна рулетка с връчването на мандатите за съставяне на правителство. "Различни са вариантите, президентът ще оглежда нещата до последния момент и това е негово суверенно право, защото той ще носи отговорността за съставянето на това правителство", застрахова се Близнашки.
Все още нито един от постовете и фаворитите за него не са окончателно потвърдени и всички се застраховат, че крайното решение е в ръцете на президента Росен Плевнелиев и докато не ги обяви на 5 август в 11 ч. нищо не е сигурно. От предишния кабинет той ще може да разчита на малцина, освен на сочената за дясната му ръка Екатерина Захариева, тъй като повечето от министрите са експерти, реализирани в своята област и в рамките на малко повече от година трудно биха могли да изоставят кариерата си за още два месеца.
Вицепремиерите - без изненадаСигурен изглежда и поне един вицепремиер - Екатерина Захариева, която сега е началник на кабинета на държавния глава, а в предишния служебен кабинет беше министър на регионалното развитие и благоустройството и вицепремиер по икономическите въпроси. Захариева се очаква да заеме същия пост, но ще съвместява и Министерството на инвестиционното проектиране, тъй като няма как двете министерства да бъдат обединени без промяна на закони от Народното събрание.
Другият вицепремиер от служебното правителство - Илияна Цанова е била поканена отново да отговаря за еврофондовете и е фаворит за позицията на "Дондуков" 2, но още няма финално потвърждение.
Все още не е ясно кой ще е третият вицепремиер - в миналия служебен кабинет това беше президентският секретар по социалните въпроси Деяна Костадинова, която ръководеше Министерството на труда и социалната политика. Сега за този пост е сочен бившият шеф на Националния осигурителен институт Йордан Христосков, който беше канен и миналата година.
Фаворити Отговорният пост на министър на вътрешните работи вероятно ще бъде поверен на бившия депутат от СДС Йордан Бакалов, който миналата година се оттегли от политиката и се отдаде на преподавателска дейност. По времето на тройната коалиция и на ГЕРБ той ръководеше парламентарните комисии по жалбите и петициите на гражданите.
С шансове за министър на външните работи е официалният представител на Националния демократически институт (САЩ) в Брюксел Даниел Митов. Той беше зам.-председател на ДСБ и заедно с Прошко Прошков, Христо Ангеличин и Петър Николов напуснаха ДСБ и се присъединиха към "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева. Друг вариант за поста е и външнополитическия секретар на държавния гласа Тихомир Стойчев.
Сред обсъжданите за министър на правосъдието е програмният директор на Българския институт за правни инициативи (БИПИ) Христо Иванов, който беше канен и миналата година и отказа. Коментира се и кандидатурата на бившия министър на правосъдието в кабинета "Борисов" Диана Ковачева, която също би се вписала в профила на изборен министър.
Министерството на образованието е вероятно да бъде поверено на политолога и президентски съветник Румяна Коларова, а Министерството на културата - на бившия шеф на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Йорданка Кандулкова. За министър на околната среда и водите съветникът в Постоянното представителство на България в ЕС Светлана Жекова.
Един от вариантите за служебен министър на спорта е олимпийският медалист по шорттрек Евгения Раданова. С най-големи шансове за министър на земеделието се очертава бившият шеф на Държавен фонд "Земеделие" по времето на ГЕРБ Румен Порожанов. За министър на отбраната е сочен Велизар Шаламанов.
Търсят се
За министър на здравеопазването се обсъждат няколко кандидатури, сред които на предишния служебен министър, а сега директор на Военномедицинска академия ген. Николай Петров.
За икономическото, транспортното и финансовото ведомство също продължават да се оглеждат различни варианти, като не е изключено накрая икономиката и енергетиката да поеме президентският съветник Евгени Ангелов, който беше зам.-министър при управлението на ГЕРБ.