Иван Иванов, ДСБ
Споразумението с американската компания "Уестингхаус" за строителството на нов реактор на площадката на АЕЦ "Козлодуй" подкопава българската позиция в арбитражното дело с руската "Атомстройекспорт" по проекта АЕЦ "Белене". За това предупреди енергийният експерт и бивш депутат от ДСБ Иван Иванов пред БНР.
Причината е, че един от основните аргументи на българската страна да спре строителството на централата в Белене е, че прогнозата за потреблението не показва нуждата от нова мощност. "С договора с "Уестингхаус" едва ли не се казва, че тези прогнози са грешни и ще трябва да платим над 1 млрд. евро неустойки на руската страна", прогнозира Иванов. Той припомни, че многократно е предупреждавал, че всяко изявление и действие на официални органи може да се използва от ищеца "Атомстройекспорт" и вреди на страната.
През 2013 г. потреблението на електроенергия е намаляло с 5%, прогнозата на ДКЕВР за тази е за спад от 9 на сто, а според Световната банка страната страда от свръхпроизводство на ток и трябва да намалява мощностите си, каза експертът.
Според Иванов България нарушава европейското законодателство, което я задължава да осигури условия за погребване и съхранение на ядрените отпадъци и отработеното ядрено гориво, за каквото страната не е предприела нищо.
ГЕРБ ще настоява служебният кабинет да публикува текста на споразумението, каза депутатът от партията и бивш енергиен министър Делян Добрев. "Не съм виждал договор, който да е подписан, но да не действа докато трета страна не се съгласи, това е правен абсурд," коментира той уговорката, която правителството прави, че споразумението изисква препотвърждаване от всяко следващо правителство. "Не сме виждали споразумението и не знаем какво съдържа, затова не можем да кажем подкрепяме ли го или не", каза Добрев и сподели притесненията на ГЕРБ за непрозрачната работа.