На 18 август в Търговския регистър е вписано увеличение на капитала на проектната компания "Южен поток България" до 397.6 млн. лв, съобщават от Министерството на икономиката и подчертават, че това става, въпреки предприетите от служебното правителство мерки за замразяване работата по проекта "Южен поток".
Ръководството на "Южен поток България" нарушава протоколно решение на министър Васил Щонов от 11 август 2014 г. да се прекратят всички действия по проекта до привеждането му в съответствие с европейското законодателство, изтъкват още от ведомството.
(Междувременно се разбра, че вицепремиерът Захариева и министър Щонов пътуват за Брюксел за среща с енергийния еврокомисар Йотингер.)
От Министерството на икономиката смятат, че действията на ръководството на "Южен поток България" не защитават интересите на Българския енергиен холдинг в дружеството и възнамеряват да отнесат случая към правоохранителните органи.
МИЕ дава и хронология на действията на Щонов по повод „Южен поток". На 7 август 2014 г. министърът на икономиката и енергетиката изпраща писмо до Българския енергиен холдинг с нареждане да се преустановят всички действия по изграждането на газопровода "Южен Поток".
На 8 август 2014 г. министър Щонов се среща с изпълнителните директори на "Южен поток България" и БЕХ. По време на срещата подчертава необходимостта от прекратяване на по-нататъшни действия по проекта и набелязва следващи стъпки по привеждане на проекта в съответствие с европейските изисквания.
На 11 август министър Щонов издава протоколно решение за прекратяване по-нататъшни действия по проекта. В същия ден, изпълнителният директор на БЕХ изпращанарочно писмо до Алексей Милер, председател на управителния съвет на ОАО "Газпром", с копие до ръководството на "Южен поток България", с което изрично се разпорежда ръководството на "Южен поток България" да не предприема стъпки към увеличаване на капитала си и да не предприема действия свързани със започване изпълнение на договора за инженеринг, реализация и строителство на газопровода.
Въпреки това, Южен поток България" подава заявление за увеличаване на капитала на дружеството, което е вписано в търговския регистър на 18 август.
Припомня се, че проектната компания "Южен поток България" е 50% собственост на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и 50% собственост на ОАО "Газпром". Съветът на директорите се състои от пет члена и всички решения се взимат единодушно.
Компанията се представлява от двама изпълнителни директори заедно.
От МИЕ „успокояват", че по тяхна информация увеличаването на капитала само по себе си не представлява начало на строителството на проекта, а позволява да продължат подготвителните работи по него.
Старт на изграждането на „Южен поток" на българска територия ще се осъществи едва след извършване на авансови плащания към изпълнителите на проекта, което е възможно само след подпис и на двамата изпълнителни директори на "Южен поток България".