България е 54-та в света по конкурентоспособност. Toва става ясно от "Глобалния индекс за конкурентоспособност" (The Global Competitiveness Report) на организацията Световен икономически форум (СИФ).
Страната ни е непостредствено след Русия и Барбадос.
Европейският съюз става по-конкурентен, но все още Швейцария, Сингапур и САЩ са трите икономики в челните позиции, отбелязва Ройтерс.
През последните три години няма промени сред държавите в топ 10.
Макроикономическата среда, ефективността и стабилността отреждат първо място на Швейцария през последните шест години, въпреки че има затруднения с намирането на квалифицирана работна ръка.
САЩ са на третото място пред Финландия и Германия, докато Япония, Хонконг и Холандия се нареждат зад тях.
Румъния, Португалия и Латвия са сред тези страни, които се изкачват в класацията по конкурентоспособност.
Китай заема 28 място, а Русия се качва с още 11 места до 53 място, докато Индия пада с 11 места до 71, с което става последната страна по конкурентност от БРИКС - 14 места зад Бразилия.
Дъното е заето тази година от Гвинея.
Форумът, който е с централа в Женева, базира оценките си на редица инструменти, стимулиращи конкурентоспособността, включително институции, инфраструктура, здравеопазване, образование, размерът на пазарите и макроикономическата среда.
По показателят макроикономическа среда например САЩ са 113 в света, което е малко по-добре от миналата година, когато заемаха 117 място. Лидери по макроикономическа стабилност са Норвегия и Катар.
Първият годишен доклад на СИФ е направен през 1979 година. През 2009–2010 СИФ разглежда състоянието в 133 икономики.