Снимка: Reuters
Изпратен, както твърдят близките му, да се бие в Украйна, парашутистът Николай Козлов днес е инвалид за цял живот: подобни истории се разказват от близките на руски войници, станали жертва на една война, която така и не беше обявена и която за повечето руснаци не съществува.
Родителите на Николай Козлов се гордеели с него, когато бил изпратен в Крим, за да помогне на Русия да поеме контрол над този украински полуостров. Шест месеца по-късно той е в болница и близките му решават да проговорят.
"Баща му ми се обади вчера и ми каза, че Колка е бил ранен в Украйна и е загубил единия си крак (или и двата, не попитах)", писа на Франс прес Сергей Козлов, чичо на войника, който е малко над 20-годишен и вече е в болница.
От няколко дни в социалните мрежи има все повече свидетелства на близки на убити или на изчезнали войници. Сайтовете в интернет, които ги регистрират като www.lostivan.ru, се появиха, след като руската преса разкри, че е имало погребения на руски войници, загинали в Украйна.
Според неправителствената правозащитна организация Комитет на войнишките майки около 15 000 руски войници са били изпратени да се бият в подкрепа на проруските сепаратисти, а в момента в Украйна вероятно се намират 7000 - 8000 руски военни.
Олександър Данилюк, съветник на украинския министър на отбраната, обяви в профила си във Фейсбук, че около 2000 руски войници са били убити в Украйна.
Въпреки всичко двама от трима руснаци не вярват, че Русия е във война с Украйна, става ясно от изследване на независимия център "Левада". Впрочем, намалява броят на онези, които подкрепят войната с Киев: през юли те са били 41 процента, докато през март бяха 74 процента.
Москва изпрати много войници в Крим, преди да го присъедини през март, като отначало отричаше присъствието им там. Това отричане напомни за съветската инвазия в Афганистан през 1979 г., когато СССР в продължение на няколко месеца също отказваше да признае, че е във война с тази страна.
Но този път е по-трудно да се пази тайна, при това не само заради разкритията на някои комитети на войнишки майки, на които много се обръща внимание след войните в Чечения.
Вълната на патриотичния подем, която последва присъединяването на Крим през март, спадна, за което свидетелства и появата на страници във Фейсбук, където се иска Владимир Путин да бъде съден "за масови убийства на украинци и руснаци в сегашната война срещу Украйна".
"Не трябваше да се намесваме в работите на друга държава", съжалява Ирина Щейнман, московчанка на около 60 години, която твърди, че е готова да излезе на улицата, за да протестира срещу "братоубийствената" война. Но улиците на Москва остават празни.
В неделя петнадесет активисти застанаха поединично на различни места в руската столица. Те носеха плакати с лозунги като "Войната с Украйна е срам и престъпление!", но минувачите не им обръщаха внимание.
Според хумориста и журналист Виктор Шендерович, който беше един от тези активисти, два от трите милиона московчани са против политиката на Кремъл в Украйна, но не смеят да излязат на улиците след репресиите срещу демонстрациите през зимата на 2011 - 2012 г.
"Отношението към тази война ще се промени, тъй като хората ще осъзнаят действителността, дали заради увеличаването на цените, дали заради пролятата кръв, както чичото на този парашутист, който е загубил краката си", уверен е той.
Бащата на парашутиста обаче казва, че е горд с това, че синът му е защитил политиката на своя президент.
Синът ми е "положил клетва и е изпълнил дълга си с чест", настоява Владислав Козлов по радио "Ехото на Москва". "Няма значение какво е извършил, извършил го е добре."
"Ако войната не може да бъде спряна, тя поне трябва да бъде обявена", казва обаче журналистът Валерий Панюшкин, известен с антикремълските си позиции.
източник: dnes.bg