България трябва да преустанови и елиминира зависимостта си от Русия в областта на енергетиката. "Южен поток" не помага за постигане на енергийна независимост на България от Русия.
Такава позиция изрази британският посланик Джонатан Алън в сутрешния блок на БНТ.
Европейският съюз е готов да помогне на България да направи енергетиката си независима, каза дипломатът. По думите му по отношение на Русия прогнозите не са лесни и затова е важно да се намерят нови енергийни източници както в България, така и в други членки на ЕС.
Той посочи, че въпросите на Европейската комисия към България са много сериозни и страната правилно е обявила, че спира работата по проекта и работи по отговорите към Брюксел. "Щом правителството казва, че спира работа и отговаря на ЕК, аз имам доверие на правителството", допълни посланикът.
Според британския посланик не се знае какво ще направи Русия в предстоящата зима, дали ще спре или пък ще намали енергийните доставки през Украйна. Той увери, че британското правителство не иска да бъде спиран руският газ за Европа в светлината на напрежението от последните месеци по оста ЕС - Русия заради конфликта в Украйна.
Запитан за мнението му за срещата на върха на НАТО в Уелс през миналата седмица, Джонатан Алън заяви, че срещата е била успешна. Обсъдили са се най-важните теми - глобалните заплахи за сигурността, нова стратегия за сигурност, военните бюджети, споразумението за сформирането на сили за бързо реагиране на НАТО.
Като важен резултат от срещата за региона на Югоизточна Европа и в частност за България той изтъкна обстоятелството, че гаранциите на НАТО за сигурността още важат, още са валидни.
На въпрос успял ли е да разбере българските политици, Алън посочи, че не разбира политиците в никоя страна.
Запитан дали британците все още се страхуват от нашествие на българи, отговори, че това са "стари новини" и повтори, че българите, които искат да работят на Острова, са добре дошли, но не и тези, които искат достъп единствено до социалната помощ. Уточни, че това не е възможно и в България, където правилата за достъп до социална помощ са по-строги от британските.