Майя Виткова
Не се боря за "Оскар", а за равен шанс, каза Майя Виткова на специална пресконференция днес по повод най-новото разногласие в българското кино - предложението за "Оскар" в категорията за чуждоезичен филм. Тя поиска номинацията на Националния съвет за кино - "Българска рапсодия" на Иван Ничев, да бъде прегласувана, тъй режисьорът е негов член. Според Виткова казусът не е правен, а е морален и отразява наличието на лоби в българските киноинституции, което от години привилегирова определени творци за сметка на други. Това от друга страна спъва и вреди на имиджа на българското кино.
На 4 септември бяха отворени пликовете с тайното по регламент гласуване на 11-те членове на Националния съвет за кино, според които третата част от българско-еврейската поредица на Ничев е класирана със значителна преднина от сочените за фаворити и в чужбина "Виктория" на Майя Виткова (с премиера в "Сънданс" и успешно представяне на редица международни фестивали) и "Отчуждение" на Милко Лазаров (носител на две специални награди извън конкурсната програма на фестивала във Венеция миналата година и три награди на Българската филмова академия). Пред "Дневник" изпълняващият длъжността директор на Националния филмов център Георги Чолаков уточни, че Ничев не е участвал в гласуването.
Днес Майя Виткова заяви, че един човек в съвета е гласувал, без да е гледал "Виктория", въпреки настоятелните й покани към всички членове. "Какво значи, когато две седмици преди решението от НФЦ ти кажат "не се натискай, филмът ти няма да бъде избран", попита реторично тя, без да назовава имена.
Единственият присъстващ член на Националния съвет за кино, продуцентът Виктор Чучков, коментира, че и "неговото поколение" е трябвало да води много "битки, за да си проправи път", но срещу правилата е логично да се протестира преди, а не след вземането на решение. Не вярвахме, че съветът ще посмее да избере този филм при очевиден конфликт, коментира Виткова.
Други членове на гилдията, макар и със съчувствие, изразиха съмнение, че подобна мярка има смисъл в тясно обвързаната българска кинообщност, която от години се раздира от скандали и обвинения. Не е ли по-добре да насочим усилия към промяна на правилата, попитаха те.
Все отнякъде трябва да се започне, категорична беше Виткова, която призова обществеността, медиите и колегите си да я подкрепят. Според нея много режисьори мълчат заради предстоящата сесия за финансиране на НФЦ, което на свой ред заформя порочен кръг.
Подобни ситуации очернят името на българското кино пред света и са неизгодни за цялата нация, заяви режисьорката. След "Синеуропа", вчера и "Холивуд рипортър" излезе със статия за поредното разногласие в българската киногилдия, цитирайки албанката Ирис Елези сред българските и чуждестранни режисьори, присъединили се към петицията на Виткова "Справедливост за българското кино. Още ли сме в 80-те?".
"Виктория" премина успешно по престижните световни фестивали и е може би най-разпознаваемият български филм от дълго време насам. Филмът на Иван Ничев засега е бил показван само на варненския фестивал "Любовта е лудост". Първите две части от трилогията му за българските евреи по време на втората световна война - "Пътуване към Йерусалим" и "След края на света", също са били български кандидати за "Оскар". От всички български номинации обаче само "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на Стефан Командарев някога е достигал до по-късите списъци на наградите.