Готвим се за евентуална газова криза. Това стана ясно от думите на вицепремиера Екатерина Захариева след заседанието на МС.
Следим с притеснение ситуацията между Русия и Украйна, подчерта тя.
Вчера икономическият министър Васил Щонов е събрал кризисния щаб, в който влизат и представители на топлофикационните дружества. Подготвяме се, обясни Захариева.
Преговаря се с Гърция за евентуални доставки на газ за страната ни. Всички прогнози, по думите й, са, че ако продължава конфликтът Русия-Украйна, е възможна газова криза.
Топлофикационните дружества са предупредени да се подготвят за процедурата за преминаване от газ към мазут. Подготвяме се по всички възможни начини, отново успокои вицепремиерът.
85% от доставките ни обаче са от Русия. Към момента Чирен не е пълен на 100%, каза Захариева. Търси се начин хранилището да бъде подготвено за зимния сезон в пълен обем.
Дори и пълният му обем обаче няма особено да реши ситуацията, според вицепремиера. Само ще помогне, ако евентуалната газова криза продължи по-дълго.
Към момента няма информация за намаляване на доставките на газ към страната ни, поясни още Екатерина Захариева.
Според нея истинското решение на този проблем едиверсифициране на газовите доставки.
Трябва да се направи анализ на енергийните проекти и едва тогава да се подхожда към сключване на дългосрочни договори, посочи вицепремиерът Захариева след заседанието на правителството.
Считаме, че служебният кабинет като такъв не е редно да поема дългосрочен ангажимент, който ще обвързва поне 4 правителства оттук нататък, коментира вицепремиерът.
Стана ясно, че кабинетът „Близнашки" няма да подписва допълнителни споразумения към договора с „Уестингхаус". Това трябва да стори следващо редовно правителство след анализ изгоден ли е този договор, необходима ли ни е тази нова електрическа енергия, която ще се произвежда и какво ще я правим, колко ще струва цената от нея, изтъкна Екатерина Захариева.
По отношение на „Южен поток" тя увери, че проектът е замразен до приключване на процедурите по него в Европейската комисия. Кабинетът е в постоянен диалог с руската страна и Брюксел. Считаме, че скоро ще има решение на този случай, убедена е Екатерина Захариева.
Според нея и „Южен поток" е пример за избързване, тъй като няма сключен договор за приходите от транзитни такси.
Припомняме, Русия спря газовите доставки през януари 2009 г. след конфликт между "Газпром" и държавната украинска енергийна компания "Нафтогаз". Кризата продължи около 2 седмици, като засегна много сериозно индустрията и отоплението на домакинствата у нас.
По-рано през годината Русия спря "кранчето" на Украйна. Украйна получава не особено големи доставки от страни от ЕС, които обаче през зимата няма да й бъдат достатъчни, за да осигури нормалната работа на индустрията и отоплението на домакинствата.