Канада и Европейският съюз официално сключиха споразумението за свободна търговия, съобщи "Франс прес"
Споразумението се възприема от европейските страни като модел за аналогичните преговори между ЕС и САЩ, придобили известност като Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП).
Публикуваният текст на документа от около 1600 страници открива процеса
на ратифицирането му, въпреки резервите, изразени от някои от 28-те страни членки на ЕС.
Германският министър на икономиката Зигмар Габриел бе поискал предоговаряне на важна клауза от споразумението, в която става въпрос за защита на инвестициите, която според него е неприемлива за Германия.
Този механизъм, който предвижда прибягване до международен арбитраж, би могъл да позволи на мултинационални корпорации да оспорват политики на националните правителства, както стана със споразумението за свободна търговия между Канада, САЩ и Мексико.
"Споразумението е подкрепяно изцяло от всички членове на ЕС, включително Германия", каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в Отава на пресконференция заедно с Херман ван Ромпой и канадския премиер Стивън Харпър.
По думите на Барозу би било "много странно", ако Германия се опита да блокира ратификацията, понеже тя е страната от Европа, която щяла да извлече най-голяма полза от споразумението.
"Убеден съм, че постигнахме възможно най-доброто споразумение и нямам никакво съмнение, че то ще бъде ратифицирано от всички страни членки", добави шефът на ЕК.