Сайтът на българската диаспора в Чикаго EuroChicago.com разпространи обръщение към политиците и кандидат-депутатите ни от името на Временните Обществени съвети на българите в чужбина.
Броени дни преди парламентарния вот сънародниците ни, живеещи в чужбина, припомнят, че българските граждани извън страната надхвърлят 1,5 млн. души, а поради възрастовата си структура, българската общност в чужбина се характеризира с висок естествен прираст; броят на родените в чужбина българчета след 1989 г. се оценява на най-малко 200 000.
Освен това, по данни на БНБ, българите в чужбина имат и значителен принос в българската икономика, като всяка година само нетните банкови преводи във валута са на стойност между 1 и 2 млрд. евро, гарантирайки стабилността на валутния борд.
Отбелязва се и фактът за рекордния брой избирателни секции, които ще бъдат открити в деня на вота в чужбина, които обхващат 600 хиляди потенциални избиратели зад граница.
Въпреки тази очевидност, подчертават от Обществените съвети, факт е, че българските граждани извън страната не са активни участници в националния живот и причина за това са най-напред незаинтересоваността и погрешните политики, в т.ч. и относно политическите права на българите зад граница, водени, съзнателно или не, от практически всички управления досега.
В обръщението се формулират някои искания, като на първо място се очаква подкрепа за бързото излъчване на изборни представителни органи на българите извън страната, които да изразяват легитимно гласа на диаспората на институционално ниво.
Това включва изборни Обществени съвети към дипломатическите и консулските представителства на Р. България, както и изборен Национален съвет на българите в чужбина.
Припомня се, че тези две институции са предвидени и от сега действащото законодателство, но вече 14 години така и не са създадени.
Техните структура, функции и начин на съставяне бяха осъвременени и прецизирани в Националната стратегия за българските граждани извън страната, приета след двугодишно широко обсъждане сред българските общности извън страната и заинтересованите държавни институции. Процес, който надскочи партийните рамки.
Иска се също така и създаване на пълноценен избирателен район "чужбина", в който българските избиратели извън страната да могат да гласуват за кандидатски листи или независими кандидати, както избирателите в страната.
Избраните от този избирателен район народни представители ще ни представляват в парламентарния дебат така, както народните представители от избирателните райони в страната представляват, освен цялата нация, и специфичните проблеми на гражданите от техните избирателни райони, се казва в текста-обръщение.
Подчертава се, че обособените избирателни райони за чужбина не са някаква странност или рядкост, а дългогодишна практика в редица държави, в т.ч. и близките на България като Румъния, Хърватска или Македония, но и по-стари демокрации като Франция, Италия или Португалия.
В обръщението се изразява и очакването, да бъде поет ангажимент за законодателна инициатива, която да доведе до отпадането на забраната българските граждани, имащи и друго гражданство, да се кандидатират за народни представители (чл. 65 ал. 1 от Конституцията на България).