"Всички плащат и никой нито се противопоставя, нито възразява (срещу плащането на откуп), защото техните коли ще бъдат отнети, а магазините им - затворени, докато не дадат парите", обобщава Абдула Ахмед Али, собственик на месарница в центъра на Мосул.
Камионите, транспортиращи хранителни продукти от Сирия за Багдад, са "облагани с такса" от 200 долара, а по-малките автомобили - с по около 100. Отказът не е вариант, подчертава 44-годишният Али. "Тези, които отказват да платят, свършват като Абу Мохамед" - търговец, който, според него, не се съгласил да плати парите, поискани му от местния клон на Ал Каида "Ислямска държава в Ирак". Намерили го мъртъв. В Мосул могат да бъдат чути безброй подобни разкази за сплашвания. Градът от векове е търговски кръстопът, но сега вече е известен и като контрабанден център. Сред методите на Ал Каида фигурира изнудването.
"Те прибягват до него, защото трафикът на експлозиви и оръжия бе спрян", каза за АФП капитан Кийт Беноа, който участва в смесени патрули с иракските сили за сигурност и кюрдските пешмерги в провинция Ниневия.
Иракската полиция потвърждава, че "Ислямска държава в Ирак" прибягва до изнудване. "Те събират "данъци" чрез сила или получават помощ от (други) страни, за да финансират своите атаки", обяснява полковник Хамед Абдала, който работи за смесена част, прикрепена към американската база в Марез, в покрайнините на Мосул. Ирак боди каунт", макар че градът си остава по-опасен от Багдад. Иракският клон на Ал Каида "е на път да се превърне в изцяло престъпна организация, мотивирана от парите и с много, много мъглява идеология и цел", подчертава полковник Чарлз Секстън - командващ Втора бригада от Трета пехотна дивизия в базата в Марез.
"Тяхната главна цел е да спечелят пари за своите шефове и подчинени"Обадете се направо на мен, ако някой се опитва да ви изнуди за пари, защото тези пари служат за финансиране на организираната престъпност или на терористичните дейности."
"Той получи няколко телефонни обаждания, малко повече информации, но засега няма голяма плячка", отбелязва Рийд. Според полковника, който оглавява екип от военни съветници, сътрудничеството между различните органи за сигурност в Мосул е слабо и това възпрепятства усилията за обуздаване на престъпността. "Никой няма доверие на никого тук", подчертава той.
Амин Джамил Ахмад, собственик на генератор, който захранва с електроенергия квартал на Мосул, обяснява, че е принуден да плаща по 50 долара месечно на хора, които се представят за бунтовници от "Ислямска държава в Ирак". "Представителите на местните власти знаят много добре какво се случва", подчертава този 37-годишен мъж. "Ако имаше сериозни сили за сигурност и добро разузнаване, те можеха да арестуват (изнудвачите). Тук никой не отказва. Всички плащат."
Прашант Рао, Франс прес