България е питала неофициално Европейската комисия дали е възможно уеднаквяването на ДДС за туризма да влезе през 2012 г., както предлагаше браншът, но отговорът е бил отрицателен. Това съобщи на среща с депутати и големите туристически сдружения министърът на финансите Симеон Дянков. По думите му причината е, че единният ДДС за отделните видове туризъм е трябвало да бъде въведен още преди няколко години, но тогава това не се е случило.
Преди няколко дни финансовото министерство съобщи, че е получено писмо от ЕС, в което се съобщава, че България трябва да изравни ставката на ДДС в туризма. В момента за организиран туризъм тя е 7%, а за индивидуален - 20 на сто. Това обаче се счита за неравнопоставеност, заради което и на страната може да бъде наложена глоба, обясниха още от ведомството. Туроператорите и хотелиерите обаче съобщиха, че вече са сключени договорите с чуждестранни партньори през следващата година, заради което и поискаха изменението да влезе в сила през 2012 г.
"Toва не е фискална мярка", обясни Симеон Дянков, допълвайки, че в момента се работи по въпроса заради "нервното писмо" на Брюксел. По думите му правителството продължава стремежа си да пази най-ниски данъци и уеднаквяването на ставката не цели по никакъв начин да донесе повече приходи на хазната. "Няма да позволим обаче и фискът да загуби пари", каза още финансовият министър.
В първоначалния си проект ведомството на Симеон Дянков обяви, че единната ставка за туризма трябва да бъде 14%. Днес финансовият министър уточни, че цифрата е взета на база разговори по темата, които са водени през 2006 г. От асоциацията на туристическите агенции отново повториха тезата си, че според тях уеднаквяването трябва да бъде при 7% ставка и за организирани, и за индивидуални туристи. "Категорично казвам, че няма да се уеднакви на 7%, защото фискът ще загуби 15 млн. лв", каза обаче Дянков.
Министърът на икономиката Трайчо Трайков, който също присъства на срещата, допълни, че в момента се прави анализ колко са индивидуалните и колко организираните туристи и в следващите дни ще има нови обсъждания на данъка.
"С колегите направихме анализи и според нас организираните туристи в страната са около 90%, а индивидуалните - около 10%", съобщи председателят на асоциацията на туристическите агенции Донка Соколова. Тези цифри обаче усъмниха институциите. От финансовото ведомство съобщиха, че по техни данни индивидуалните резервации са поне 20 на сто, а членове на парламентарната икономическа комисия предположиха, че са и повече. "Свободно пътуващите туристи са много повече от 10%, но те по-лесно се крият", коментира депутатът от ГЕРБ Георги Икономов.
От туристическия бранш предложиха, вместо да се увеличава ставката над 7%, да се помисли върху събираемостта на данъците и таксите. Друго предложение беше всички, които се занимават с туризъм, да бъдат регистрирани по ДДС, независимо от обемите си на работа. Идеята обаче не срещнаха одобрението на представителите на правителството.
Още през следващата седмица туристическият бранш обеща да бъде готов с разчетите си за пътуванията в страната, които ще представи пред институциите. Въпросът с ДДС предстои да се обсъди и в парламентарната икономическа комисия.
източник: dnevnik.bg