Екарисажът във Варна спира да събира трупове на умрели животни от цялата страна от 1 ноември заради липса на финансови средства.
Агенцията по безопасност на храните не е плащала за дейността от декември миналата година, заяви за БГНЕС директорът на екарисажа инж. Стефан Капитанов.
Дължимата сума, която трябва да се изплати е около 4 млн. лева, съобщи още инж. Капитанов.
Ситуацията с другия екарисаж - този в Шумен, е идентична и там също преустановяват своята дейност.
Спирането на дейността на шуменския екарисаж крие реален риск от екологичен проблем в страната, тъй като няма да има кой да извозва и обезврежда животинските трупове.
"Умрелите животни като тонаж при нас са около 350 - 400 тона месечно, всъщност тази година беше малко по-особена, в средата на годината започна да се наблюдава повишаване на смъртността при преживните животни, причинено от болестта "син език" и през септември мъртвите животни достигнаха до 750 тона", коментира пред Дарик управителят на шуменското дружество Мирослав Александров.
В следствие на това, екарисажът е изчерпал всичките си налични средства. Въпреки многократните запитвания и сигнали БАБХ и министерството на земеделието отговор няма и шуменското предприятие е принудено да спре работата си по обезвреждането на трупове в 18 от областите в страната, които са му разпределени.