Въвеждането на "механизъм за провеждане на национална и европейска гражданска инициатива – 10 хиляди български граждани да могат да предлагат законопроект на Министерския съвет или Народното събрание" е залегнало в програмата за бъдещото управление между ГЕРБ и Реформаторския блок, с която "Дневник" разполага. В момента гражданите нямат пряка възможност за законодателна инициатива, а това право имат само депутати и правителството.
Това предложение е от главата "Подобряване на публичната среда", която отсъства от първоначалния вариант на документа. В него са залегнали само основните приоритети на ГЕРБ, по които партията преговаря в първия кръг от консултациите за сформиране на правителството. Идеята за законодателна инициатива и от граждани е част от предизборната програма на Реформаторите.
В същата глава е заложено още създаването на публична и законодателна среда, която:
- гарантира медийната независимост и медийния плурализъм;
- прозрачност и публичност на собствеността и контрола върху медиите.
В програмата се предвижда и механизъм за гражданско участие при важни за страната въпроси с възможност за влияние върху управленските решения, задължителна предварителна оценка на въздействието на законодателните и нормативните актове, приоритизиране на откритото управление като политически ангажимент, осигуряващ на гражданите и техните организации възможно най-пълна и точна информация за управлението и дейността на държавните органи.
Като подтема е посочена: "Демократизация на изборния процес чрез:
- промени в изборното законодателство, насочени към изчистване на изборните списъци от "мъртви души"; въвеждане на активна регистрация; ограничаване на корпоративния и купен вот;
- въвеждане на машинно гласуване;
- въвеждане на създаване на преброителни центрове."
ГЕРБ и Реформаторите са определили като приоритет разпределението на публичен ресурс за медии по ясни правила без опити за оказване на политическо влияние. Също така и ефективно гражданско участие в държавните регулаторни органи, облекчаване възможността за провеждането на местни референдуми и подкрепа на доброволчеството чрез приемане на Закон за доброволчеството.
Главите в документа са външна политика, правосъдие, сигурност и обществен ред, икономика и растеж, публични финанси, европейски фондове, законодателни промени в сферата на обществените поръчки, електронно управление и държавна администрация, образование и наука, социална политика, здравеопазване, енергетика, транспорт и инфраструктура, регионална политика, земеделие, селско стопанство и гори, екология и опазване на околната среда, превенция и контрол на рисковете от бедствия и аварии, култура и духовност, подобряване на публичната среда и отбрана.
В програмата са отразени и някои от предложенията на Патриотичния фронт, сред които в образованието акцент върху възпитанието и обучението, които формират национално самочувствие и патриотичен дух сред децата и младежите, и осъществяването на големи енергийни проекти - "Южен поток", да става само с доказана икономическа полза за страната. Те бяха добавени от ГЕРБ след първия кръг консултации с националистическата коалиция.