Кабинетът „Борисов 2" отхвърли проекта за актуализация на бюджета за 2014 година на служебния кабинет и изработи ново предложение за актуализация на бюджета.
Тази вечер финансовото министерство разпространи проекта и мотивите към него, след като стана ясно, че Министерски съвет се събира на извънредно заседание утре, вторник - 11 ноември, на което министрите ще разгледат проекта за актуализация на бюджета и промени в данъчните закони.
Мотивът за неприемане на проекта на служебния кабинет е в „израз на стремежа и усилията за ограничаване негативните ефекти върху бюджетната позиция и постигане на допълнителни консолидиращи мерки в разходите по държавния бюджет за 2014 година".
Кабинетът „Борисов 2" предлага актуализация на бюджета с 2,9927 млрд. лева, което ще влоши до 3.7 % дефицита.
Коментира се, че с изготвеният нов проект се прави усилие за свиване на прогнозирания дефицит по държавния бюджет вгодишен план на база на обективен анализ на възможните консолидиращи мерки в разходите.
Посочва се, че прогнозите за неизпълнението на приходите по държавния бюджет са в размер на 1, 0618 млрд. лв.
Подчертава се на първо място нереалистичната прогноза за ръст на ДДС, като според данните, съпоставено с годишния план, приходите от ДДС от внос представляват едва 69,5 %.
Сериозно изоставане се очертава и в приходите от акцизи. Постъпленията от акцизи към месец октомври 2014 г. са в размер на 3 370,5 млн. лв., което е 77,0 % изпълнение на планираните със ЗДБРБ за 2014 година. Приходите от акцизи остават на нивото от предходната година при планиран ръст в ЗДБРБ от 7,9 % спрямо отчетените за 2013 година.
Отново се посочва, че при ведомствата най-сериозен е проблемът с недостига за финансиране на поети ангажименти в Министерството на вътрешните работи, където над 80 на сто от разходите се формират от разходите за персонал.
Проблемът в системата на министерството се изостря от приетите промени в Закона за Министерството на вътрешните работи, които предвиждат увеличение на разходите за възнаграждения, материалното и социалното осигуряване за служителите, без в бюджета на министерството за 2014 г. да има предвидени средства за това.
Изчислено е, че общо за всички ведомства са необходими 278,9 млн. лв., отделно са предвидени още 100 млн. за бюджета на Здравната каса.
В съобщението на финансовото министерство се отбелязва още, че се предлагат промени в банковото законодателство, позволяващи чрез повече банки да се изплащат гарантираните влогове на депозантите.
„Проблемът с финансовия план до края на годината е приоритетен за Министерството на финансите. Актуализацията на бюджета е не само ключ към решаването на проблемите на отделните бюджетни системи, а и ще даде отговор на въпроса, свързан с увеличението на лимитите на дълга, които ще помогнат за изплащането на гарантираните вложения на вложителите в КТБ." Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за „Радио К2", съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство.
Той допълни, че усилията на експертите от МФ са насочени към внасяне на актуализация на бюджета в Народното събрание до края на следващата седмица, малко след това и на проекта за бюджет за 2015 г, така че до края на годината да бъдат приети и двата документа. „Ние сме длъжни да решим казуса със затлачени плащания в някои системи от една страна и от друга страна да узаконим увеличението на лимитите на дълга, за да можем да подпомогнем Фонда за гарантиране на влоговете с необходимата ликвидност", посочва money.bg.
Министърът на финансите уточни, че това може да стане и без поемането на допълнителен дълг до края на тази година, но е по-добре да стане сега, защото ще се натовари графикът на емитиране на дълг, ако трябва да се отложи за началото на следващата година. Що се отнася до това как ще се отрази предстоящият падеж през януари 2015 г. на бюджетния дефицит, министър Горанов посочи, че когато бюджетът е на дефицит и няма приватизация, единственият източник за финансирането му са заемни средства.
„Така че в следващите няколко години, докато бюджетът е на дефицит, темата с увеличението на дълга ще стои", заключи той и добави, че поради това „трябва да бъдем много чувствителни към разходите, които правим и към тяхната ефективност, защото в момента, а и в последните няколко години, сегашното общество живее на заем за сметка на следващото". Той е категоричен, че пазарът има доверие на България и необходимото финансиране може да бъде осигурено.
„Въпросът е, че подобни нива на дефицит са неприемливи и ние трябва в обозримо кратки срокове да започнем да се простираме спрямо това, което нашата икономика произвежда", е мнението на министъра на финансите Владислав Горанов.
Финансовият министър е категоричен, че банковата криза е отминала „дотолкова, доколкото проблемът в КТБ вече е зад нас и занапред ще бъде решаван в рамките на действащия закон". С наблюдението си върху банковия сектор от позицията си в Общинска банка министърът е убеден, че случаят с КТБ е изолиран.
„Мисля, че няма абсолютно никаква причина за недоверие в банковата ни система и ще видите как в съвсем скоро време пазарът ще го оцени като доходност. Аз съм сигурен, че ще успеем да се финансираме на нива по-ниски от тези, с които сме се финансирали досега", каза той.
По мнението на министъра на финансите е добре ТБ „Виктория" да бъде продадена като действащо предприятие. „Другият сценарий за нея е тя да продаде активите си с кредитния портфейл, който се различава значително от този на КТБ, след което да отвори, да върне привлечения ресурс, ако вложителите искат да го изтеглят и да продължи да действа като собственост на КТБ, към доброволна ликвидация или, както в случая се предлага, да бъде закупена и да продължи да работи като банка", каза още той и припомни, че преценката дали да бъде продавана банката, като действащо предприятие или да мине към доброволна ликвидация, е на БНБ.
„На всички ни се иска максимално бързо справедливостта и всички лоши практики в КТБ да излязат на бял свят и да се докаже има ли такива или не. Но за мен първостепенната роля, като министър на финансите, е да гарантирам, че обезпечените влогове ще стигнат до своите собственици и то максимално бързо", допълни той.
Министър Горанов разкри, че опитният финансист Кирил Ананиев, който беше заместник-министър в служебния кабинет и в няколко предходни правителства поради експертните си качества и „години наред е помагал на няколко министри на финансите, на премиери и на президенти", ще бъде на позицията и в настоящия кабинет. „Мисля, че имаме достатъчно капацитет да се справим със ситуацията, да възстановим доверието във финансовата система и да върнем бюджета в нормални релси", уверен е той.