Какво може да очаква Македония от завръщането на Бойко Борисов като премиер на България, след като миналата година подаде оставка заради силните протести в страната. Беше ли това достатъчно дълъг период, така че премиерът, за когото в България някои казват, че сутрин говори едно, на обяд – друго, а вечер – трето, да забрави какво заявяваше за спора с Македония. Какво означаваше неговото посещение в Скопие непосредствено преди оставката и срещата му с македонския премиер Никола Груевски, от която произтекоха само положителни очаквания, пише македонският „Утрински весник“.
„Не вярвам, че съставът на новото българско правителство ще влияе силно на българо-македонските отношения и особено на подписването на договора за добросъседство“, смята Бойко Пангелов, заместник главен редактор на български вестник „Преса“, цитиран от македонското издание. Според него истината е, че България не бърза с подписването на договора и че това трябва повече да интересува Македония.
Макар че премиерът Борисов не е нов човек на този пост, за Пангелов е неясно как новото парламентарно мнозинство ще се отнася към този въпрос. „В новата коалиция влезе и Патриотичният фронт, част от който е и ВМРО на Красимир Каракачанов, който има по-консервативно или по-носталгично отношение, да се изразя така. Сигурен съм, че в преговорите новото правителство още по-категорично ще настоява Скопие да се откаже от несъществуващото според нас „национално малцинство“ в България, тъй като в един момент това може да представлява териториална претенция“, добави Пангелов.
Той е сигурен, че ще станат по-чести изявленията и подкрепата за онези, които декларират себе си като българи в Македония и по-категорично ще бъде поставен въпросът за отношението към историята и нейното присвояване. „Говоря за Гоце Делчев, за Даме Груев, братя Миладинови, Никола Вапцаров и други исторически фигури“, пояснява Пангелов.
Подобна опасност според „Утрински весник“ вижда и Георги Спасов, бивш посланик на Македония в България. По думите му за Македония е добре, че в България е сформирано правителство, с което ще продължат преговорите, че начело на кабинета е Борисов и особено това, че след срещата си с македонския премиер Груевски Борисов заяви, че са „договорили условия за договора, приемливи и за двете страни“ и че „Македония няма да търпи повече блокади от България в евроинтеграцията“.
„Въпросът е сега дали той изобщо ще бъде в състояние да реализира тези свои обещания от позицията на премиер на новото правителство с 83 /84 е действителният брой - бел. ред./ от общо 240 депутати в новото Народно Събрание“, посочва Спасов, цитиран от „Утрински весник“.
Очевидно обаче или Георги Спасов, или македонското издание не са съвсем наясно с политическата ситуация в България, след като според публикацията за Спасов е проблем, че „за правителството на Борисов освен партиите от десния център гласува и т.нар. „Патриотичен фронт“ на проблематичния медиен новобогаташ Николай Бареков, който е коалиционен партньор на ВМРО на Каракачанов“.
Според Спасов на Бойко Борисов ще му бъде трудно да ратифицира евентуално постигнат договор с Македония. „Проблемът е и че отношенията с Македония сега не са най-големият проблем на България. Новото правителство трябва да се справи с банковата криза, с осигуряването на енергийната независимост от Русия, с натиска от нея и с корупцията в условията на силно вътрешно политическо разделение и конфронтация“, казва Спасов.
„В интерес на Македония е Борисов да си спази думата и да бъде подписан договор за добросъседство, особено ако е вярно, че са договорени условията, които все още не са известни на македонската общественост“, казва Спасов.
„Утрински весник“ посочва, че чуждите медии тези дни нарекоха Борисов „Батман“ на политическата сцена в България, тъй като е непобедим – спечелил е девет поредни избора, и припомнят, че зад гърба си има кариера на каратист, пожарникар и бодигард, освен че е политик.
Когато дойде неочаквано в Скопие преди оставката си през февруари 2013 г., Борисов заяви, че срещата е била идеална, пише „Утрински весник“. През юли същата година след срещата на Груевски с Орешарски Борисов заяви, че ревизирането на българската позиция за членството на Македония в ЕС е опасно и вредно за националните интереси на България. „Връщането към политиката на компромиси и отстъпки няма да допринесе за по-големи права на хората, които са се декларирали като български граждани в Македония, нито ще спре езика на омразата, нито ще доведе до отказ от националните, етническите и допълнително териториални претенции“ и в заключение София трябва безусловно да подкрепи евроинтеграцията на Македония, но не за сметка на националните интереси на България, цитира македонското издание Борисов. Иди разбери, възклицава „Утрински весник“ накрая.
Изданието посочва още, че по времето на Борисов – през декември 2012 г., България за първи път наложи вето върху препоръката за преговори /с ЕС/, така че е възможно Борисов да премисли още веднъж. Както премисли и президентът Росен Плевнелиев след изявлението си, че София не иска нищо повече от това от македонска страна да се приеме старата Декларация за добросъседство, след което македонският президент Георге Иванов експресно предложи да замине за София и да сложи подпис под договора.
Оттогава от София идва само мълчание и положителни очаквания от македонския шеф на дипломацията Никола Попоски, че разговорите с България вървят в положителна насока и само дето не сме се споразумели за договора, какъвто обаче все още няма, заключава „Утрински весник“.
източник: dnes.bg