Владимир Путин нямал намерение да остава пожизнен президент на Русия, но не изключва възможността да се кандидатира отново за поста през 2018 г.
В интервю за агенция ТАСС руският държавен глава каза, че "за страната би било неправилно и вредно" той да остане до живот президент. Но обясни, че конституцията му дава право да се кандидатира и през 2018 г., което обаче по думите му не означавало, че той ще взема такова решение.
"Ще се съобразя с общия контекст, вътрешното усещане и настроение", посочи Путин и добави, че засега е рано да мисли за това и не знае дали ще се възползва от възможността да се кандидатира.
Руският президент заяви, че Русия няма намерение да се надпреварва със страните от Запада или да спуска нова Желязна завеса.
"Страната ще отстоява геополитическите си интереси и ще следва собствения си дневен ред", подчерта той. Путин каза, че се отнася спокойно към опитите отвън за натиск върху Русия.
"Щом Русия изяви правото си да защитава своите интереси, отношението и към нея, и към ръководството й се променя", допълни той и даде за пример случая с първия руски президент Борис Елцин.
"Отначало целият свят му ръкопляскаше, но когато надигна глас в защита на Югославия, в очите на Запада веднага се превърна в алкохолик. Всички изведнъж узнаха, че Борис Николаевич обича да пие. А да не би преди това да е било тайна? Не, но това не пречеше на контактите му със Запада. Когато нещата стигнаха до защита на интересите ни на Балканите, Елцин стана едва ли не техен враг", каза руският президент.
Путин подчерта, че въпреки всичко Русия няма намерение да драматизира ситуацията, да се изолира от останалия свят и да спуска нова Желязна завеса.
"Решенията на РФ по ситуацията в Крим бяха премислени и в успеха им нямаше съмнение, тъй като истината е на страната на Русия"Да. Това е стратегическо решение. И смятам, че така ще бъде." "Просто ние сме по-силни от всички, защото сме прави", допълни той и подчерта, че никога не е взимал волунтаристични решения.
Руският президент изрази увереност, че няма опасност от катастрофални последици за руската икономика от западните санкции в комбинация с падането на цените на петрола и на обезценяването на рублата.
"Изкуственото повишаване на цените на нефта ще удари по онези, които го провокират", предупреди той.
Путин призна, че ще възникнат проблеми и ситуацията ще се влоши, но не само в Русия, а и у партньорите й, включително в нефто- и газодобиващите страни. Той предположи, че цените на нефта падат, тъй като САЩ започнаха да добиват шистов нефт и газ, но изрази увереност, че добивът на шистов газ ще се окаже нерентабилен. Руският държавен глава обясни падането на цените на нефта и с обективни причини, посочва ТАСС.
"Предлагането се увеличи. Либия добива повече, Ирак също независимо от проблемите. Появи се нелегален нефт по 30 долара за барел, продаван от "Ислямска държава", Саудитска Арабия увеличи добива, а потреблението намаля заради стагнацията."
Запитан дали според него има и целенасочени действия на партньори на енергийния пазар, той отвърна, че може да се предположи, че е така.