Премиерът Бойко Борисов определя решенията за отваряне на конкурси за проучване за нефт и газ в Черно море като „най-смелите, които това правителство ще вземе“, и предупреждава министрите, че натискът след това ще е огромен.
„Нашите огромни проблеми на предишното правителство дойдоха, след като пуснахме на концесия добива на газ в акваторията на Черно море – „Хан Аспарух“Репсол“ – испанската, френската „Тотал“ и австрийската „OMV“, обяснява Борисов пред министрите, сoчи стенограмата от заседанието.
По думите му България ще бъде износител на газ, а в двата блока "Силистар" и "Терес" има и много големи находища на нефт. С една дума, България ще се превърне в конкурент по износа на газ, защото находищата са огромни, допълва Борисов, според когото никой досега не си е позволявал да го прави.
„Това е 100% диверсификация. Не да ни казват дали ще взимаме руски газ през Турция или през Гърция, или през Украйна и ние да го наричаме диверсификация и да правим интерконектори, ние сме заложили 100 милиона, ще направим интерконектори, но все ще идва оттам газ.
А през нашите тръби и това, което ще направим след няколко години, България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим – и евтино електричество, и евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близко до тази газ“, сигурен е премиерът.
Борисов дава пример, че от „Галата“, което е едно мъничко находище, ние в момента покриваме 10% от нуждите си от газ.
„А там са милиарди кубически метра и са ни на няколко километра от тръбите, от границата. Затова искам да знаете, че с приемането на днешното решение се подлагаме на огромен натиск. Искам да знаете, че го правим с ясното съзнание, че не бъдещите, това поколение още (защото това в рамките на 4-5-6 години ще стане) ще се възползва от природните богатства на България. На Ловеч – Ъглен, имаме 10 милиарда кубика, открити, готови за експлоатация“, разяснява премиерът на заседанието.
Борисов предупреждава обаче министрите, че ако подкрепят отварянето на конкурсите „сме много временни, защото с това ще нервираме страшно нашите конкуренти по добив, производство и продажби на газ в целия регион“.
Премиерът иска от министрите на икономиката и на енергетиката всичко по договорите за концесиите да е юридически издържано и съгласувано между ведомствата.
След нови предупреждения, че „друг не би се осмелил“, Борисов заявява, че още в първите си дни кабинетът на Пламен Орешарски е закрил тези концесии.
„Повярвайте ми, не бих искал на глас да кажа това, което ми е казано, това, което ни носи като риск, но то е гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години. Представете си парогазови централи – няма замърсяване, няма вредни емисии, газта си е от нашата газ. Колко ще струва токът? Няма милиардни инвестиции, няма 20 милиарда за АЕЦ. Дали сме богоугодни с това решение, което взимаме? Дано сме богоугодни! В името на хората, повярвайте ми, това е“, обобщава Бойко Борисов.