България изпрати официално предложение на Европейската комисия за изграждане на газов хъб на територията на страната, съобщиха от правителствената пресслужба.
Припомняме, че по-рано тази седмица премиерът заяви, чеЕвропа трябва да подкрепи този проект, защото иначе би било „лицемерие". Идеята за този хъб се появи, след като президентът на Русия Владимир Путин, каза, че проектът "Южен поток", който трябваше да преминава през България, спира.
България предлага да обсъди с Европейската комисия създаването на газов хъб, приемно-предавателна точка на руския газ до Варна, където би трябвало да излезе тръбата на „Южен поток".Предложението беше обсъдено на заседанието на Министерския съвет в сряда, когато министър-председателят Бойко Борисов възложи на вицепремиера Томислав Дончев да изготви официално писмо до заместник-председателя на Европейската комисия за енергийния съюз Марош Шефчович.
Тогава Борисов предложи европейските държави да купуват газа от хъба във Варна, а ние да го транспортираме до тях.
Хъбът би могъл да се превърне в общ разпределителен център за страните членки в региона - България, Гърция, Румъния, Унгария, Хърватия, Словения и през тях за страните членки от Централна и Западна Европа, както и за държавите от Енергийната общност - Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина и др.
В текста на писмото се посочва още, че предимство на страната е добре развитата българска газопреносна инфраструктура и изграждащите се интерконектори със съседните страни.
„Ние отстояваме разпоредбите на Третия енергиен пакет и считаме, че подобно предложение отговаря на всички изисквания за либерализиране на пазара", се казва в писмото.
Предложеният хъб би могъл да разчита на руски газ от "Южен поток", както и на български природен газ от потенциалните находища в Черно море - блокове Хан Аспарух, Силистар, Терес и др. Също така хъбът би могъл да се захранва и от интерконекторите със Гърция и Турция с обеми от Каспийския и Източносредиземноморския регион,както и от гръцките и турските LNG терминали. „В допълнение бихме могли да доставяме газ и през интерконектора с Румъния от очаквания значителен добив на природен газ от румънския черноморски шелф. За разширяването и изграждането на необходимата газова инфраструктура на този хъб ще разчитаме на подкрепата и финансовата помощ от Европейския съюз."
Идеята за изграждането на газов център е подкрепена със стратегическото географското разположение на България, което може да се използва като актив и за всички партньори в ЕС и в региона. Посочва се също, че с изграждането на такъв хъб могат да бъдат подсигурени необходимите количества газ на конкурентни пазарни цени.
България изразява готовност да съдейства на Русия за изграждане на тръбата до българското крайбрежие, както и да работи в посока изграждането на газовия хъб, от който да бъдат снабдявани съседните и партньорски държави, се казва още в съобщението.
България подчертава, че подобен проект може да бъде реализиран приоритетно заедно с интерконекторните връзки и да бъде в унисон с плана „Юнкер" и формирането на Европейски енергиен съюз, като допринася за подобряване сигурността на доставките и диверсификацията на източниците и маршрутите.
С писмото е отправена и официална покана за среща-разговор в София с министър-председателя Бойко Борисов, на която да бъдат обсъдени параметрите на проекта, както и всички други актуални въпроси на енергетиката, преди предстоящото посещение на комисар Шефчович в Русия.
Междувременно от "Дондуков" 1 оповестиха официално за визитата на Борисов в Германия на 14 и 15 декември. Придружаван от трима от вицепремиерите си, той ще имасреща с канцлера Меркел.
Очаква се на нея да повдигне въпроса и за газовия хъб.