Прибират парите на децата, лишават ги от възможността за първите им лични спестявания. Как тази държава не измисли от кого другиго да вземе пари, а точно от младежите, които естествено не се интересуват от пенсии, а и никой няма моралното право да иска от тях да остаряват преждевременно и да мислят за тях. Това заяви пред "Дневник" председателят на управителния съвет на пенсионен фонд "Доверие" Даниела Петкова.
Тя обясни, че след като промените в пенсионната система вече са приети, вноските на всички младежи, които започнат работа след 1 януари и не са си избрали универсален фонд, ще постъпват в солидарния фонд и то без да ги питат. "Имаме налице смяна на модела. Младите хора ще бъдат ощетени, те няма да могат да имат пари в собствени сметки, защото вноските им вместо да постъпват и съхраняват в Националната агенция за приходите (НАП) до момента, в които си изберат фонд или бъдат служебно разпределени, ще отиват директно в солидарния фонд. И все още няма наредба, която да регламентира как да излязат от там. Ако преди приемането на закона казвахме, че ги закрепостяват, сега без наредба, която да определя реда и начина за излизането им от там направо ги заточават", коментира Даниела Петкова.
По думите й младежите са станали жертва на закона, който ще обхване не повече от 30-40 000 от тях, които имат около 500 лева среден доход. "Вноските им в НОИ, които иначе биха постъпили в Унивесалните фондове по техни сметки ще са не повече от 4-5 млн. лв. за цялата година. "Заради тези приходи ли направиха всичкото това? Струва ми се нереалистично". Резултатът е, че около 30 000 младежи няма да имат по около 150 лв. собствени пари. Предполагам и за незрящите е очевидно, че не реагираме заради бизнес интерес, който би бил 20 - 30 000 лв. годишни приходи на дружество", заяви Даниела Петкова.
Тя попита дали това е реформата в пенсионното осигуряване. "За която управляващите говорят, че била много хубава и демократична защото се основавала на свободен избор, ако изключим факта, че това очевидно не е никаква реформа . Всички знаем, че не всеки свободен избор е добър за хората, а ако е такъв какъвто се предлага в закона, а именно свободен, но еднопосочен, еднократен и безвъзвратен се досещам за само един друг вид свободен избор с подобни характеристики, но той е толкова лош и вреден, та чак склоняването към него е състав на наказателния кодекс", подчерта Петкова.
Според нея истинската причина за промените в пенсионната система е отварянето на вратата за следващи решения или реализиране на нездрави цели отнасящи се за натрупаните вече активи от 8 млрд. лв. "Какви точно, предстои да видим, както и това дали ще са в полза на държавата, или не. Очевидно е обаче, че каквато и да е целта, тя е скрита, иначе би била оповестена преди приемането на закона", заяви Даниела Петкова.
източник: dnevnik.bg