Заплахата за цяла Европа е заплаха и за България. Заплаха е, защото са застрашени демократични ценности като свободата на словото и това е един много сериозен предупредителен сигнал. Този коментар направи вицепремиерът Меглена Кунева по bTV след нападението срещу сатиричния седмичник "Шарли ебдо" в Париж, при което загинаха 12 души.
Начинът, по който се развива Европа, я изправя пред нови предизвикателства, смята Кунева.
Според нея французите умеят да провокират, но би било пагубно, ако в момента ултрадесните сили на тази основа задвижат вътрешнообществени напрежения и противодействия.
По думите й обаче Франция е реагирала изключително зряло, а интелектуалците, политиците и дипломатите в страната категорично са заявили, че не смятат да отстъпват от начина си на живот.
Политиката е тази, която направи мира, направи ЕС, но политиката на Ислямска държава е тази, която в момента тренира терористи и изважда хората от нормалното им мислене. Хората виждат това, коментира Кунева.
Тя е уверена, че България е сигурна държава, но допълни, че ще трябват много усилия, за да остане такава.
„Хората в ДАНС и останалите служби, отговарящи за сигурността, работят и в момента. Те са в постоянен контакт с партньорите си. Искам ясно да заявя, че формулата за сигурността минава през ЕС и НАТО”, обясни Кунева.
Тя призна, че има изоставане в борбата срещу корупцията.
Според нея е явно, че имаме нужда от много наваксване.
„Ние не сме изоставени да се борим сами с този проблем, имаме възможност да се справим с помощ и да преодолеем трудностите”, допълни Кунева.
По въпроса с бежанците вицепремиерът изтъкна, че България изпълнява всичките си ангажименти по Шенген.
„Данните за бежанците у нас показват, че имаме 61% запълняемост на местата. България трябва да даде убежище, ако бъде поискано, това е част от ангажиментите ни. Аз следя ежедневно тези данни”, увери тя.
„Пиковете на търсещите убежище хора са в края на септември и март. 200% е увеличен миграционният натиск към Италия, а към България - със 100%. В момента на всеки 100 метра има граничен полицай. Това е прекалена наситеност на жива сила. Военните имат възможност и вече се включват по отношение на логистиката - с машини, шофьори. Когато работим за една държава, не бива да се делим по министерства. Ще напрегнем всичките си сили, защото пари няма и трябва да пестим. Ако продължим започнатото съоръжение от предишното правителство, това ще позволи да се намали броят на живата сила и да се спестят пари”, посочи Кунева.
За отстраняването на шефа на Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев тя каза, че това не е мандатна длъжност и не се ползва със защита.
„Правителството избира екипа, който ще работи в Агенцията за бежанците. В този случай е както с министрите - решаваш дали можеш да работиш с този екип”, заключи Кунева.
източник: dnes.bg