Министерството на финансите даде заден ход за вноските на новите осигурени. С приети набързо в края на миналата година изменения на младежите, които за пръв път започват работа, им се даваше една година, за да решат дали да изберат да се осигуряват за втора пенсия в частен фонд или цялата им вноска да отива в солидарния фонд на Националния осигурителен институт (НОИ).
Нововъведението в ущърб на втория осигурителен стълб беше посрещнато със съпротива и от представителите на пенсионните фондове, от работодателските организации, от Реформаторския блок, а стотици граждани изпратиха оплаквания до омбудсмана.
Днес Министерството на финансите публикува на сайта си предложения за нови промени в Кодекса за социално осигуряване, с които това отпада. Ако младежът не избере сам частен фонд в рамките на три месеца, ще бъде разпределен служебно в такъв, както беше до 31 декември 2014 г., се посочва в мотивите за предложението, което съвпада с идеите, коментирани от депутати от Реформаторския блок.
Осигурените в универсален пенсионен фонд да могат да прехвърлят парите си в НОИ и обратно, но не по-често от веднъж годината, предвиждат проектотекстовете на ведомството на Владислав Горанов. Последната смяна на избора ще може да се прави пет години преди пенсионирането. Това е по-приемлива уредба от приетия през декември текст, според който правилата за прехвърлянето между фондовете трябваше да се определят от Министерския съвет.
Вноските за втора пенсия, прехвърлени от частен фонд в НОИ, ще се превеждат в Сребърния фонд и ще се съхраняват там до пенсионирането на осигурения или до момента, в който реши да ги прехвърли отново в частен фонд. Така според мотивите се дава гаранция, че парите от индивидуалните партиди няма да отиват в "общия кюп", а ще се съхраняват в Сребърния фонд. За разлика от универсалните фондове обаче, които обявяват доходност от над 5 на сто годишно, Сребърният фонд не получава никаква доходност, защото парите са вложени по сметка в БНБ.