Какво точно ще се промени през 2016 година в здравната система?
Здравният министър Петър Москов отговори в сутрешния блок на БНТ, че няма да има никакво вдигане на вноската, няма и намерение за вдигане на задължителната здравноосигурителна вноска. Това, което са обявили вчера, е свързано с ангажимента на държавата към хората, които не се самоосигуряват.
"Държавата не е коректен участник в системата на здравното осигуряване", коментира Москов.
По думите му, решило се е държавата да повишава през годините вноската си, докато стигне до процента на минималния осигурителен доход, който е задължителен за самоосигуряващите се.
Според здравния министър това, за което става дума, е запазване на осигуровките на тези нива и в никакъв случай за тяхното увеличаване, както и за осигуряване на справедливост.
Запитан дали се чувства като харесван министър, той отговори отрицателно и допълни, че се чувствал като човек със страшно много работа.
"В здравния сектор от много години има натрупани много проблеми. Това, което мога да гарантирам, е стабилна основа на здравната система, за да може пациенти и лекари да усетят промяната", обеща Петър Москов.
Подпитан за острата реакция на ДПС срещу него през последните дни, той коментира, че "за щастие това, което харесва или не харесва на ДПС, няма отношение към начина, по който се развива държавата".
"ДПС е в изолация. Това е едно от хубавите неща и е добър знак за промяна", изтъкна Москов.
На въпрос дали би подал оставка, той беше категоричен, че би го сторил, ако няма резултат от работата му.
Не е възможно държавата с цялата си сила с всичките си фондове да не знае осигурителния статус на всеки един гражданин. Няма начин хора с нисък статус, да бъдат обложени допълнително. Но когато има цели групи, които не плащат, това не бива да бъде допускано, смята здравният министър.
Здравно неосигурените все повече ще могат да ползват само услугите на Спешна помощ, увери министърът. В същото време той очерта и какви са възможностите за развитие и финансиране на Спешната помощ.
Като говорим за Спешната помощ и за неосигурените, това е въпрос на цяло едно поколение политици, които уверяваха, че може да не се плаща това, което се ползва.
"Искрено вярвам, че има поколенческа промяна, защото ако ние лъжем, че плащаме, системата ще ни лъже, че ползваме услуги", коментира Москов.
До момента 3 млн. души имат възможност да получат Спешна помощ до половин час. При приключване на реформата, те ще станат 7 млн., обясни здравният министър.