Турците гласуват днес в конституционен референдум, разглеждан като тест за подкрепата за правителството, коeто прокарва либерални реформи, но е обвинявано от някои критици в ислямистки амбиции.
Последно проучване на общественото мнение сочи ясно мнозинство, които подкрепят предложенията, включващи реформи на съдебната система, съобщи Ройтерс.
Други сондажи определят твърде малка разлика между привържениците и противниците на промените, отразяваща разделението преди изборите през 2011 в мюсюлманската страна, кандидат за членство в ЕС.
Премиерът Ердоган заяви, че промените в основния закон, приет през 80-те след военен преврат, са необходими за засилване на демокрацията и за довеждането на Турция по-близо до европейските норми.
Светската опозиция пък ги разглежда като опит да се поеме контрола върху съдилищата от партията, която получи голямо парламентарно мнозинство и създаде силна база на властта.
Пакетът от реформи съдържа 26 точки. Повечето се възприемат като прогресивни и непротиворечиви, включително тази, която би превърнала армията в по-отговорна пред гражданските съдилища.
Европейската комисия подкрепи опита на Анкара да реорганизира правосъдието си, но обвини правителството в потискане на публичния дебат около реформите.
Гласуване с “не“ би бетонирало опозицията и би окуражило правителството да увеличи разходите с цел засилване на подкрепата, застрашавайки финансовата дисциплина.