2 сантиметра остават до преливането на р. Тунджа при Елхово, там днес положението ще е критично. Това съобщи в студиото на БТВ министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
По думите й 270 човека вече са евакуирани, а други 222 ще бъдат изведени от домовете си в рамките на деня.
Павлова посочи, че в страната има още няколко проблемни района - Девин-Доспад, Обзор и Слънчев Бряг, Кърджалийско и Пчеларово.
По думите й основна причина за бедствието са огромните валежи, които за часове запълват обема на язовирите.
Общо в шест общини са обявени извънредни мерки заради наводненията.
В Родопите само в община Девин остава в сила бедственото положение. Най-сериозна е ситуацията вБургаско, Добричко. Тежко е и в района на Варна, където се наложи евакуация на част от населението заради очаквана снощи приливна вълна, както и превантивно взривяване на диги.
Десетки жители на села от областите Варна, Добрич и община Сатовча прекараха нощта извън домовете си заради страх от наводнения и свлачища.
Приливната вълна на р. Камчия се размина, но хората от Величково, Гроздьово, Дъбравино и Цонево бяха превантивно евакуирани.
Язовир "Цонево" продължава да прелива, но реката е овладяна - след два пробива в дигите, водата изтича към обработваеми земи и не застрашава самите населени места.
Язовир "Камчия" не прелива, но все още има риск за най-далеч разположения яз. "Тича". Неговото ниво е постоянно като има риск от рязко покачване днес привечер.
На евакуираните села е осигурена полицейска охрана.
50 души са евакуирани от добричкото село Одринци. Тази сутрин започва евакуацията и на останалите жители на селото. Целта е да започне изпускане на язовира в близост до селото с максимална мощност.
В момента нивото на яз. "Одринци" се е покачило с 15 сантиметра и остава само метър и половина празен обем.
За 24 часа щетите по пътната инфраструктура са за над 12 млн. лева, каза още Павлова. По думите й ще се търси финансиране от Фонд „Солидарност".