Министърът на правосъдието Христо Иванов е внесъл днес в деловодството на Висшия съдебен съвет (ВСС) предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Румяна Ченалова, съдия в Софийския градски съд (СГС), за допуснати от нея дисциплинарни нарушения, съобщиха от пресцентъра на Министерството на правосъдието.
Искането се позовава на текст от Закона за съдебната власт. В него се посочва, че може да се наложи дисциплинарно наказание на съдия в случаи на действие или бездействие, което неоправдано забавя производството, за нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските магистрати, за действие или бездействие, което накърнява престижа на съдебната власт, за неизпълнение на други служебни задължения.
На ВСС се предлага след проверка и оценка на изложените факти и констатации да наложи съответно на тежестта на нарушенията дисциплинарно наказание. По закон наказанието може да е забележка, порицание, намаляване на заплатата с 10-25 на сто за срок от 6 месеца, понижаване в ранг или в длъжност в същия орган на съдебната власт за срок от една до три години, освобождаване от длъжност като административен ръководител или заместник на административен ръководител, дисциплинарно освобождаване от длъжност.
Предложението на министъра е изготвено въз основа на констатациите, направени в хода на проверката на дейността на Панайот Велков в качеството му на временен синдик, назначен от съдия Ченалова по няколко търговски дела. Едно от тях е това за френската компания "Белведере", за проблема с която сигнализира посланикът на Франция у нас Ксавие Лапер дьо Кабан. А също и на базата на проверка по сигнал от 7 януари 2015 г., депозиран в деловодството на Министерството на правосъдието от Обединена българска банка, по повод на действията на съдия Румяна Ченалова по четири търговски дела.
Висшият съдебен съвет отстрани от длъжност съдия Румяна Ченалова в края на януари за 6 месеца. Мотивът - че срещу нея се водят три дисциплинарни производства, а това според Закона за съдебната власт е основание за временно отстраняване от системата.
Решението е взето по предложение на дисциплинарния състав, сформиран по казуса на френската фирма "Белведере".
В рамките на един месец - от 17 декември до 15 януари - ВСС заведе две дисциплинарни производства срещу Ченалова, и двете, след като френският посланик повдигна по телевизията въпроса за делото за несъстоятелността на дъщерните дружества на френската фирма "Белведере" и действията на съдийката по него.
От министерството уточняват, че упражняването на тези правомощия на министъра не е прецедент. Според текст от Закона за съдебната власт той има право да прави предложение за налагане на дисциплинарно наказание на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител или заместник на административен ръководител. От ведомството на Иванов припомнят, че през 2000 г. по предложение на тогавашния министър на правосъдието във ВСС е внесено предложение за дисциплинарно производство срещу съдия Румяна Паликарова от СГС, въз основа на което й е било наложено дисциплинарно наказание.
Действията на съдия Паликарова, представляващи дисциплинарно нарушение, са едно от основанията за осъждане на България по делото "Шести май инженеринг ООД" и други срещу България от Европейския съд по правата на човека през 2011 г.
Законът за съдебната власт дава право на министъра на правосъдието да иска дисциплинарно наказание на съдия в определени случаи.
Фотограф: Надежда Чипева, Капитал