По същество сме си стиснали ръцете с ЕК за финансиране с 85 млн. евро за програмата за Спешна помощ, каза в Русе здравният министър Петър Москов. "Остава единствено оформянате на детайлите от гледна точка на брюкселския език", обясни още той.
Финансирането ще е за обмяна на автопарка, обмяната на Центровете за спешна помощ, които ще станат активни медицински звена с възможност за диагностика и за престой до 24 часа, промяна на спешните приемни в болницата.
Министър Москов коментира, че пътят за получаването на тези пари е бил дълъг, но вече е извървян и здравното министерство е буквално на вратата да започне да сключва обществени поръчки под условие, когато всъщност реално започне финансирането.
Реформата в Спешна помощ вече има и първите резултати - наблюдава се повишен интерес на лекарите, каза Петър Москов и припомни, че вече в Спешна помощ в София има назначени10 нови лекари.
Здравният министър обясни, че реформата в този сектор трябва да бъде завършена до 2020 г., съобщи БНР.
Към момента не повече от 3 млн. български граждани имат достъп до спешна помощ, лечение и диагностика в рамките на 30 минути. При финализиране на цялата концепция, която е концеплия на правителството, 7 милиона български граждани ще могат да имат тази възможност", беше уверен Петър Москов.
"Това ще е част от причините и от решенията и от аргументите Здравната каса на следващата година, да сключва или да не сключва договор с това лечебно заведение. За разлика от сега, когато Здравната каса е задължена да заплаща просто едни фактури на всеки, който лепне табелка "болница" или ДКЦ".
Следващата стъпка от страна на Здравното министерство ще е въвеждането на електронни търгове за лекарства от страна на болниците.