България се очертава като все по-важен фактор в контекста на конфликтите в арабския свят и Украйна. Все по-видимо сложните отношения между САЩ и Европейския съюз от една страна и Русия от друга, дават възможност на страната да се интегрира пълноценно в евроатлантическата общност, пише в месечния анализ за развитието на страната на Института за дясна политика (ИДП).
Според анализа предвид победата на СИРИЗА на парламентарните избори може да се очаква задълбочаване на кризата в Гърция, а това може да има икономически последствия и в България, а различни обществени и политически групи може да се опитат да изградят подобен политически субект и у нас.
"Гръцки сценарий по отношение на българската политическа система е заплаха най-вече за БСП, която рискува да бъде "изядена" ако в България се появи аналог на СИРИЗА", смятат анализаторите. Според тях възможност за подобна радикална организация би се появила само при мащабен съюз между крайнолиберални и крайнолеви формации, които да защитават едновременно интересите на малцинствени и на изпаднали в крайна бедност групи в обществото.
На този фон състоящото се от четири партии управляващо мнозинство изживява процес на стабилизация след първоначалния шок от влизането във властта. "Към момента
нормалното функциониране на кабинета не е подложено на риск
и ако тази тенденция продължи да се развива устойчиво, шансовете за четиригодишен мандат на втория кабинет на Бойко Борисов ще нараснат значително", се казва в анализа.
По отношение на управляващата партия ГЕРБ се посочва, че програмата за саниране, върху която правителството акцентиура най-силно в последния месец, крие рискове, защото главни действащи лица при нея ще са общинските администрации – повечето, оглавявани от ГЕРБ. При евентуални проблеми с процеса на провеждане на програмата, негативите биха могли да бъдат понесени от кандидатите и кметовете на най-голямата партия.
Реформаторския блок се движи по ръба,
се посова в докалда. Ако партиите от него се регистрират поотделно за местните избори, съдбата на формацията в този й вид след това ще бъде крайно неясна и заобиколена от рискове. "Към този момент Реформаторите не излъчват енергия и желание за превръщането си в единен и дългосрочен политически субект", пише в анализа като се посочва, че остава отворен въпросът за провеждането на конгрес, който да излъчи единно ръководство и лидерство на Реформаторите. "Липсата на бързо и смело решение на този проблем може да доведе то практическа невъзможност поради недостиг на време за подготовка на местните структури за единно явяване на избори", пише в анализа.
Според него Патриотичният фронт се стабилизира, но има сложната роля да балансира антисистемните настроения на собствения електората си с подкрепата за правителството. АБВ е определена като партия, която се превръща в мост за консервативния електорат от ляво вдясно. В същото време се отчита, че формацията има възможност да печели консервативни и системни гласове от пространството, което до момента бе монопол на БСП.
Институтът отчита оживяване в редиците на БСП, която излиза от "шока от загубата на изборите". Към този момент
БСП е поставена в менгеме
между антисистемния пример на гръцката СИРИЗА и консервативния характер на собствения си електорат. Искането за нови предсрочни избори на този етап е нереалистично и безсмислено, като се има предвид, че във всички публикувани социологически проучвания, партията има два пъти по-малък резултат от ГЕРБ, пише в анализа. Според него в момента нито един от лидерите на левицата не е в състояние да зададе реалистична алтернативна управленска формула.
ДПС продължава да излъчва слабост,
се посочва в анализа, според когото формацията е "заобиколен фактор", а лидерството на Лютви Местан става все по-спорно. Заявеното искане за вот на недоверие заради здравната политика на Пминистър Петър Москов е определено като тактическа грешка, а реакцията на останалите парламентарни партии – като показване, че Движението е в политическа изолация. Отчита се тенденцията в политическо говорене на ДПС в посока към ромската общност в страната.
"Това практически променя фундаментално профила на партията и може да доведе до структурни проблеми по отношение на твърдия й електорат", пише в анализа. Отбелязва се, че в последните години ДПС губи гласове на етнически турци и компенсира това с гласове от махалите с ромско население.
Според Института
"Атака" е СИРИЗА с бели коси
Прави се прогноза, че партията на Волен Сидеров ще опита да извлече максимална полза от възхода на радикалната левица в Гърция, като "лидерът ще засили антиевропейското си говорене и крайнолявата реторика". "Потенциалът за растеж на "Атака" е силно ограничен от това, че фигурата на Сидеров е добре позната и дори овехтяла, за да може да расте извън границите на собствения си електорат", пише още в анализа.
източник: dnevnik.bg