Бившият и сегашният лидер на БСП - Сергей Станишев и Михаил Миков, кметът на Кърджали Хасан Азис, актьорът Николай Сотиров бяха само част от гостите на премиерата на "Дякон Левски" в зала 1 на НДК. Режисьор и сценарист на филма е Максим Генчев, а в ролята на Левски е Веселин Плачков.
Филмът тепърва ще бъде в центъра на обсъжданията и общественото мнение, защото още първите отзиви са противоречиви, а някои и крайни.
"Току-що се прибирам от премиерата на филма Дякон Левски. В изключително редки моменти от живота си нямам думи и този е един от тях. Искам да забравя този филм изцяло и напълно възможно най-бързо! Въпреки че се съмнявам, че ще ми се получи... Дълбоко съм потресена от тази четиричасова подигравка с Левски, с историята, с българското. На няколко пъти очите ми се пълнеха със сълзи от обида и тъга. Много, много, много съм разочарована", написа на страницата си във Facebook потомката на Апостола - Христина Богданова, пра-правнучка на сестрата на Левски.
Малко по-късно в дискусията по темата все пак допълва, че й е харесала музиката.
"Потресаващо е! Левски е толкова жив, интересен, вълнуващ образ. Тук беше една мижитурка. Исторически абсолютно недостоверно - поне що се отнася до неговата лична история. Оттам насетне - една мазня откъм исторически фигури, събития и т.н. Кинематографски - няма да коментирам, щото това не ми е работа, ама много не ми хареса. Не знам! Абсурдно! Е, музиката беше хубава...", допълва Богданова.
Сценаристът Георги Иванов ("Стъклен дом", "Революция Z", "Фамилията") пък беше конкретен.
"Най-трогващо беше, когато го водеха с една каруца към бесилото и едно заптие му каза "ако не издържиш до там, дерета по пътя много" и тогава дякон Игнатий му каза "Да ти е*а майката"! Залата избухна в аплодисменти! Вярно, за 3 часа и 40 минути не намери място да каже: "Ако спечеля, печеля за цял народ, ако загубя, губя само себе си", но тази псувня от устата на Апостола...Ей тая реплика отекна във вечността", описа впечатленията си Иванов.
По думите му филмът е сбъркан във всичко, заради което киното има смелост да се възприема за изкуство - режисура, сценарий, монтаж, операторска работа и т.н. И "актьорите не са виновни".
На другия полюс е мнението за "Дякон Левски" на Васил Василев, председател на Общобългарски комитет „Васил Левски“.
"Това, което на мен ми направи най-силно впечатление във филма, а може би и най-голямото му достойнство, ако не гледаме художествената страната на въпроса, е, че той вярно пресъздава историческата истина, епохата и събитията такива, каквито ги знаем от Дядо Вазов, от Захарий Стоянов, от спомените на поборниците и на съратниците на Левски. Филмът „Дякон Левски” политически не е коректен от днешна гледна точка, защото в него няма и следа от това „захаросване” на историята, от това „заливане със сироп” и замазване на всички проблеми и противоречия, които са съществували и които са накарали Апостола да се жертва по този недвусмислен начин. Аз съм убеден, че филмът ще предизвика много силно впечатление именно защото показва историята такава, каквато от 20-ина години ни карат да забравим", заяви Василев пред "Фокус".
В социалните мрежи отзивите също са на различни полюси. Истината е, че това са първи впечатления, а за да се оцени даден филм, трябва време. Тепърва в киносредите ще се коментира темата омаскарен ли е Апостола, или е показан в неговата човешка светлина.
Актьорът Веселин Плачков, който изпълнява ролята на Левски с ученици от Кърджали, облечени като гвардейци. Снимка: Булфото