Анализатори предупреждават, че при прехвърляне на парите от личните сметки в универсалните фондове към Сребърния фонд, хората се лишават от защитата на собствеността си, каквато конституцията им осигурява. На пресконференция експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ) коментираха, че ако правителството е нечисто, може с последващи промени да вземе парите на хората от Сребърния фонд, защото той е част от солидарния стълб, а не лично спестяване.
Старши икономистът в института Петър Ганев напомни, че фундаменталната идея за прехвърлянето на парите между първия и втория стълб - без да е била записана в някоя стратегическа програма, е била реализирана законодателно само за пет дни - от обявяването й пред обществото в неделя, до приемането на законовото изменение на второ четене в петък. "Сега правителството се опитва да прилъже осигурените да направят волеизявление и сами да се откажат от спестяванията си", предупреди той.
Движението на партидата от частния към Сребърния фонд и обратно означава да признаеш загуба - ще загубиш доходността за времето, в което парите са престояли в Сребърния фонд, губиш и вноските, които през този период ще отиват за текущо плащане на пенсии. Това е фалшив избор, химера и представлява отказ от спестяване, обобщи Ганев.
На фона на това не се атакуват дупките в първия стълб - инвалидните пенсии, ранното пенсиониране, социалните пенсии, както и във втория - таксите, управлението, процеса на плащане. Нововъведението руши пенсионния модел, а не му помага, коментират анализаторите и изтъкват, че вместо да се обсъждат ключови проблеми обществената енергия се пренасочва към странични теми като например облагането на пенсиите с данък.
Председателят на Съвета на ИПИ Красен Станчев прогнозира, че ако сега бъде сезиран Конституционният съд, той ще отхвърли измененията, както направи през 2011 г. по подобен повод.
В отговор на въпрос експертите изтъкнаха, че според авторитетни международни изследвания за 35 - 40 години фондовете постигат около 20% доходност.