Конкуренцията налага повишаване качеството на услугите в автобусния транспорт, възможност да се купуват билети в последния момент и пътниците да превозват по-голямо количество багаж, каза в интервю за БТА Миролюб Столарски - председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт. По думите му е недопустимо все още да има автобуси без климатици.
Той припомни, че е забранено да се правят спирки по желание, защото така се създава риск за безопасността на движението. Според експерта необходими са контрол и санкции, за да се отстранят нередностите.
Как фирмите за автобусен превоз успяват да преборят изключително ниските цени на самолетните компании? Например билет от София до Варна с автобус е около 27-30 лева, а при навременна резервация със самолет пътуването е дори и по-евтино?
Конкуренцията на нискотарифните авиокомпании налага преди всичко повишаване качеството на услугите в автобусния транспорт. В тази посока трябва да се осигури възможност пътниците да превозват по-голямо количество багаж, както и да закупуват билети в последния момент.
Репортерска проверка установи, че не във всички автобуси през лятото работят климатици. Това не е ли причина превозвачи да бъдат санкционирани?
По принцип, липсата на климатик не е причина да бъдат санкционирани, тъй като това не влияе на техническото състояние на превозното средство. За нас обаче е недопустимо все още да има автобуси без климатици или с неработещи такива. В такава ситуация най-голямата санкция налагат пътниците, които започват да избягват да пътуват с тази фирма.
Автопаркът на някои фирми е вече доста амортизиран. Това не е ли опасно за пътуващите?
Никъде в Европа няма ограничение за годините на превозното средство, но има изключително силен технически контрол на всеки шест месеца и завишени изисквания към техническото състояние на превозните средства, превозващи пътници. Ако съответните автобуси не са технически изправни, разбира се, че е изключително опасно.
Спорен е въпросът за чистотата в автобусите. Някои седалки не са почиствани от годинии това си личи?
Мога да кажа, че почистването на автобусите показва хигиенните навици на тези, които ги експлоатират. За съжаление, ние като организация, не можем да повлияем на тези навици. Такива превозвачи ще получат своето наказание отново от страна на пътниците.
В голяма част от автобусите по междуградските линии, а отчасти и по международните - тоалетните са заключени и не могат да се ползват. Защо?
Една от причините да бъдат заключени голяма част от тоалетните е, че в България, а и в голяма част от Европа, няма определени места за почистване на химическите тоалетни. Другата, не по-малка причина е финансова, закупуването на химикали и други препарати натоварва превозвача с допълнителни разходи.
Не е ли забранено автобуси, пътуващи по определен маршрут да спират навсякъде за слизане на пътници - т.нар. спирки по желание? Има ли начин тази практика да бъде избегната?
Забранено е да се правят такива спирки по желание, тъй като така се създава риск за безопасността на движението. Единственият начин, по който това може да спре е строг контрол и още по-строги санкции.
При качване на пътник от междинна спирка, особено в малките населени места, шофьорите не дават билети. Има и практика да се плаща по-малко на ръка на шофьора без да бъде даван билет.
Да, има такава практика, но всеки собственик се бори против нея, тъй като това пряко бърка в джоба на фирмата-превозвач. Издаването на билет е и застрахователна полица. Решението отново е по-строг контрол.
Кога в България ще могат да се купуват билети в интернет за пътуване с автобус? Засега тази услуга предлагат единици фирми и то само за определени линии.
Не мога да кажа кога.
Все още регионални превозвачи продължават да качват правостоящи пътници. Защо се допуска това?
източник: actualno.com