Върху необходимостта от съдебна реформа, промени в Конституцията и липсата на наказани по ключови скандали, наблегна президентът Плевнелиев в началото на обръщението си към парламента.
Почти в края на словото си той обяви, че ще инициира референдум по изборното законодателство, който да се проведе през есента заедно с местния вот.
Българският народ не очаква от политиците чудеса, а работа и посветеност
Съдебна реформа
По знакови престъпления като фалита на банките през 97-ма, аферата Сапард, аферата КТБ и за Възродителен процес няма нито един наказан.
Системата произведе достатъчно скандали, изтъкна още държавният глава. Време е за промяна, настоя той като заръката му е съдебната система да работи за хората. Реформата не може повече да бъде отлагана, убеден е президентът. Хората нямало да простят на политиците, ако проблемите се замитат.
Българският народ не очаква от политиците чудеса, а работа и посветеност, според държавния глава.
За да не дойдат инвестициите, а не олигарсите, е нужна правна сигурност, по мнението на Росен Плевнелиев (развеселило пленарна зала), който е убеден, че икономиката е в основата на всеки от проблемите с които се сблъскваме. Вече 7 година проблемът бил ниските инвестиции, убеден е държавният глава.
Енергетика и саниране
Сред най-сериозните акценти в обръщението му бе темата „енергетика".
„Проблемът в българската енергетика е държавата и начинът, по който тя действаше до сега. Проблемите са много и трудно разрешими", призна държавният глава, но след разговорите с политиците обяви, че има широко политическо съгласие за провеждането на реформа в сектор енергетика.
Конституцията не е пречка пред магистратите да правораздават по съвест и закон
„Сега, когато Европа изгражда своя Енергиен съюз, ние нямаме право да пропуснем този шанс", заяви Росен Плевнелиев и разказа, че три са стълбовете за такава реформа - диверсификация, либерализация и енергийна ефективност. „Това трябва да е основният фокус и на нашите усилия", убеден е президентът и посочи, че големите ядрени мощности и газови проекти са само инструменти за изпълнение на целите. „Не е толкова важно какво количество газ транспортираме, а каква цена плащат българските фирми и граждани", коментира още Плевнелиев.
Първо място в темата енергетика според президента трябва е енергийната ефективност. „Няма да се уморя да повтарям, че най-евтината енергия е спестената", се зарече Плевнелиев и не пропусна да коментира гордостта на кабинета „Борисов 2" програмата за саниране на панелните блокове. „Осъществяването на приетия мащабен план за енергийна ефективност ще осигури на икономиката по-видими ползи, отколкото всеки един от проектите на големия шлем", убеден е президентът.
Проведените консултации с партиите показали, че нямало спор кои са секторите, които трябва да се реформират. Реформи ще се правят, има и ресурс и съгласие за реформи, каза президентът. Реформите, по мнението му, се правели с кураж.
Конституция
По думите му Конституцията на страната ни може да бъде променена, но само след цялостен, задълбочен анализ и оценка за въздействието.
„До тогава обаче нямаме нито времето, нито правото да чакаме"Конституцията не е пречка пред магистратите да правораздават по съвест и закон. Независимостта от икономически кръгове и от силните на деня се отстоява от институциите, от гражданите, от политиците, от магистратите, когато действат така, че да има върховенство на закона".
Шенген
От Конституцията Плевнелиев премина на влизането ни в Шенген. „Това е висша форма на политическо доверие. Да покажем устойчивост на промените, защото така се работи за доверието на гражданите, които ще преминават свободно тези граници", отбеляза президентът.
И покрай Шенген той стигна до еврофондовете, като посочи, че при разговорите си с политическите сили е открил пълен консенсус относно коректното управление на еврофондовете.
„Нека 2015-та година бъде рекордна за България по усвояване на еврофондове. Нека да ускорим модернизацията на страната, нека да приемем закон за еврофондовете, който да премахне административните пречки", поиска Плевнелиев и убедено заяви - „можем да приемем и нова стратегия за борба с корупцията, народът очаква резултатите".
Избори и референдум
Само с едно изречение - почти в края на обръщението си, той маркира предстоящия местен вот. „Знаем колко трудно се правят тежки реформи в година на избори, но избори ще има и занапред", каза държавният глава и акцентира върху изборното законодателство, припомнайки инициирания от него референдум за изборните правила.
Пряката демокрация може да лекува представителната демокрация, убеден е Росен Плевнелиев и обяви, че ще се възползва от конституционните си правомощия, като инициира референдум по изборното заканодателство, който да се проведе заедно с местния вот през есента.
Образование и туризъм
Недостатъчен е икономическият ни растеж. Има раздвижване в повече сектори в икономиката, изтъкна Плевнелиев. Той очаква реформите да отпушат растежа. Инвестициите в инфраструктура трябва да се форсират, заяви държавният глава. Десетки хиляди работни места щяла да създаде програмата за енергийна ефективност.
Плевнелиев настоя за качествено образование. Има пълен консенсус и за въвеждане на дуалната система на обучение, доволен е президентът. Децата трябвало да знаят и да могат.
Българският зимен туризъм има огромен потенциал, изтъкна държавният глава и настоя за перспектива за ски дестинациите ни, но при спазване на европейски екологични закони. Според него трябва да има законови промени за туризма.
Външна политика и сигурност
Мирът и просперитетът са невъзможни без върховенството на закона, заяви той. Оръжието е доказателство за липса на аргументи, подчерта Плевнелиев. Нямало друг изход от кризата Русия-Украйна освен пътя на мирната дипломация.
Европа е нашият цивилизационен избор, категоричен е държавният глава. Националната ни сигурност е гарантирана като част от колективната сигурност на НАТО.
Сигурността няма цена, убеден е той. Плевнелиев поиска разумен бюджет за МО. Мирът и свободата са безценни, каза още той.
В пленарна зала държавният глава даде идеята и за приемане на нов Закон за обществените поръчки, който да въвежда провеждането на такива поръчки по електронен път. „Държавата и общините са възложили обществени поръчки за почти 10 млрд. лева за 2014-та година. За съжаление възложителите избягват всячески електронния търг, въпреки че ЕС препоръчва поне 30 на сто от обществените поръчки да са електронни", разказа президентът.