11 щангисти от националните отбориса с положителни проби А от внезапен тест, направен преди две седмици. Това съобщава официалният сайт на Българската федерация по вдигане на щанги.
След изпратено от лаборатория в Кьолн до федерацията известие става ясно, че в спортистите е открито наличието на станозолол.
11-те щангисти се подготвяха в залата в Дианабад за предстоящото след 3 седмици в Тбилиси Европейско първенство. На практика това е целият ни национален отбор мъже и жени, с изключение на Александър Димитров. Той просто не е бил проверен, тъй като по време на внезапния тест е бил на състезание на клубния си отбор в Германия. Всички останали обвинени в употреба на забранени медикаменти щангисти са от няколко месеца на подготовка в залата в Дианабад.
Ето и имената на "">Старши треньорът на националните отбори Иван Иванов няма никакво обяснение как този препарат се е озовал в пробите на българските щангисти.
„Станозололът е архаичен в щангите, вече никой не го употребява, просто съм като шокиран...Единственото ми обяснение да е попаднал в спортистите чрез хранителните добавки, които употребяваме за възстановяване и на които изискваме гаранция за състава. Дали обаче не е налице злоупотреба...", каза той.
Българските национали по щанги използват добавки от две фирми - полска и българска. Българската прави доставките си към отбора вече близо три години, докато полската е използвана от година.
„За този период сме тествани няколко пъти, включително и за Олимпиадата в Лондон, където с двама щангисти имахме две пети места", обясни Иванов. Според него единственото ново, което отскоро използват като подсилка и за възстановяване след тежките тренировки националите ни сааминокиселини, доставяни от същата полска фирма.
„И при тях обаче няма изписан станозолол на опаковката", допълва треньорът.
Поради тази причина е стартирано вътрешно разследване, като треньорът и щангистите се надяват тестовете на хранителните добавки да докажат нерегламентирано и неупоменато в сертификатите наличие на въпросния станозолол. Това е единствения начин да се потърси някаква оправдание за наличието на препарата в пробите на щангистите и върху това да се базира евентуално обжалване на наказанията.
Малко по-късно президентът на Българската федерация по вдигане на щанги Неделчо Колев заяви, че вътрешното разследване вече е насочило следа откъде може да е дошъл проблемът с положителните допинг проби.
„След направените спешни тестове и разследване, вече имаме известие от авторитетни източници, че станозололът е бил в състава на препарата „трибестан", който използват по препоръка на медицинския щаб националните ни щангисти. Тепърва ще завършим разследването и ще направим всичко възможно да установим истината, както и да потърсим отговорност, ако някой не си е свършил работата и ни е подвел с неупоменати или неточно упоменати като количества съставки" заяви Неделчо Колев.
„Нов голям удар по българската щанга", заяви олимпийският шампион от Сеул 1988 г. Борислав Гидиков, който в момента е генерален секретар на Българската федерация.
Това е втори подобен случай, в който е замесен целият национален отбор. Два месеца преди олимпиадата в Пекин всички водещи български щангисти бяха спрени от участие за 4 години след внезапен тест.
Според разпоредбите на Международната щанги федерация (IWF) употребата на допинг води до 4-годишно наказание на състезателя, 2-годишно за треньора и едногодишно за мениджъра. Отделно парично наказание грози нашата федерация, която при повече от 4 уличени ще трябва да плати солидна глоба, за да си възстанови лиценза.
Станозололът, често продаван на таблетки под името Винстрол или на ампули като Винстрол Депо, е синтетичен анаболен стероид, производен на дихидротестостерон.
Той отдавна е в забранена листа и спортистите избягват да го употребяват, тъй като съвременните тестове го улавят 6 месеца след ползването му.
Станзололът е обект на употреба без медицински контрол в бодибилдинга и фитнеса поради бързото натрупване на мускулна маса и сила, комбинирано с едновременно намаляване на телесна мазнина. Това е причина за неговото наличие в част от хранителните добавки, често в количество по-голямо от упоменатото. Използва се от бодибилдърите за загуба нателесни мазнини, комбинирана със запазване на чистата мускулна маса. Често се употребява в цикли за релеф, макар и да не е доказано красноречиво да имаспециални свойства за горене на мазнини.
Станозололът стана известен покрай случая Бен Джонсън и отнетия му световен рекорд на 100 метра през 1987 г.