Археолозите, които работят при разкопките на полуостров Форос край Бургас, са открили уникална капсула - реликварий, донесена от гроба на Св. Йоан Богослов в Ефес.
Находката е датирана към 6 в., изработена е от олово и е с размери: дължина 22 мм и диаметър 17 мм. Тя е открита до разбитата реликварийна камера на базиликата на полуострова. До този момент в страната не е намирана друга такава капсула, а в света оловните ампули от този вид са общо 43.
"Всички те обаче са произведени в Йерусалим и имат характерна украса. Тази, която открихме на п-в Форос, е по-различна. Тя е оловна, но е изработена по модела на тези, направени от глина в Ефес. Подобни находки са поклоннически атрибути. В тях са се съхранявали реликви – елей от гроб на светец, светена вода от особено почитано място и др.“, обясни Милен Николов, директор на историческия музей в Бургас.
По думите му през VІ в., когато поклонничеството е особено силно, поклонници от целия християнски свят са се стичали в Светите земи.
Николов допълни, че поклоннически центрове е имало в Йерусалим, където е Гробът Господен, Абу Мина в Египет с гроба на св. Мина, Антиохия с гроба на св. Симеон, Селевкия с гроба на св. Текла, о-в Хиос с гроба на св. Исидор, Ефес с гробовете на св. Йоан Богослов, св. Мария Магдалена и св. Тимотей. В тези центрове се произвеждали основно глинени ампули за светена вода.
Научните изследвания показват, че находката край Бургас може да се свърже с култа към Св. Йоан Богослов. Според исторически извори, веднъж в годината – на 8 май, когато се чества Св. Йоан, поклонници от цял свят се стичали на гроба му в базиликата в Ефес, над който имало скала.
Хората обсипвали скалата с розов цвят. На следващия ден, върху камъка по чудодеен път се появявал прах, който лекувал всякакви болести. Именно него поклонниците събирали в реликварии и отнасяли по родните си места като знак за поклонението им и като апотропей.
"Според някои учени, този прах е бил цветен прашец от розите, с които е бил отрупван гробът на светеца. Затова на този етап от проучванията трябва да приемем, че пилигрим от крепостта Порос е извършил поклонение на гроба на св. Йоан Богослов в Ефес, откъдето е донесъл ценната реликва с лечебен прах.”, допълни Николов.
Снимка: Dnes.bg