Повече туристи спрямо 2009 г., но сходни финансови резултати
Съживяване на някои от ключовите пазари, но застой на други
Малко по-дълъг сезон спрямо миналата година, но все още недостатъчен за по-добри резултати
Така хотелиерите и туроператорите резюмират вече приключващия летен туристически сезон. Повечето представители на бранша коментираха пред "Дневник", че са се сбъднали прогнозите за известен ръст на пътуванията, но заради по-ниските цени, предложени през тази година, финансовите резултати няма да бъдат толкова добри.
На практика новата нормалност в туризма е, че повече туристи носят по-малко или същите (което се счита за успех) приходи спрямо миналото лято. В момента все още има туристи по Черноморието, но заради влошаването на времето предварителните очаквания за сравнително силен месец ще бъдат опровергани.
В началото на сезона от големите туристически сдружения съобщиха, че очакват между 5 и 10% ръст на туристите през тази година. Основна причина за прогнозата беше известното съживяване на пътуванията в Европа, очакванията повече българи да прекарат ваканциите си в страната, както и раздвижване на някои от източните пазари - предимно Русия.
Официалната прогноза на икономическото министерство е през 2010 г. да бъде реализиран ръст от 5% на посещенията, а заради големия дял на морските почивки се очакваше и още по-сериозно раздвижване. Въпреки че все още няма официални данни за сезона, предварителната информация на ведомството показва ръст на всички основни пазари към юли, като за някои от тях той е двуцифрен.
За други от страните обаче, от които идват най-много туристи, увеличението е минимално. Така например за първото полугодие от Великобритания е реализиран ръст от 0.2% на годишна база.
Туроператорите: слаб ръст, скок от Русия
Според Българската асоциация на туристическите агенции през това лято има ръст от 7% в броя на реализираните нощувки от туристите. Сдружението го очакваше още в началото на сезона. По данни на отделни туроператори сред големите пазари най-сериозно раздвижване на записванията е имало в Русия.
По информация към август на сдружението на туроператорите в Русия очакванията са сезонът да завърши с между 20 и 30% увеличение на руските туристи. Те са разпределени сравнително равномерно между курортите по Северното и по Южното Черноморие.
На другия основен пазар за българския туризъм - Германия, няма толкова силни резултати. "В общи линии ще приключим лятото с миналогодишните резултати и като брой обслужени туристи, и като приходи", съобщи Калин Сутев от туроператора ITS. Според него в началото на сезона е имало по-голям оптимизъм, но той не се е сбъднал.
"Общо погледнато, този сезон е по-успешен от миналогодишния", каза представителят на TUI в България Валентин Йосифов. Той оценява, че тази година хотелиерите са проявили далновидност в политиката си и освен че са предложили по-гъвкави цени, са подобрили и услугите, които предлагат.
Освен за руските туристи данните на туроператорите показват и известно съживяване на централноевропейските пазари: има силен ръст на резервациите от Полша и Чехия и малко по-малък от Словакия. Сравнително сходни с 2009 г. са резултатите на скандинавските държави, намаление има на туристите от Бенелюкс, но те имат и малък дял от всички.
Туроператорите казват, че не са се сбъднали предварителните прогнози за силно раздвижване от Сърбия и Македония, които от тази година пътуват без визи в Европейския съюз. Според предварителните обзори има сходни с миналогодишния брой пътувания от Румъния, която е важен пазар, най-вече за курортите по Северното Черноморие. При румънските туристи обаче от тази година се забелязва по-засилен интерес към южните курорти, отчитат от бранша.
Хотелиерите: повече туристи, но не и приходи
Общата оценка на хотелиерите е, че през тази година има ръст на туристите, избрали българските курорти по Черноморието, но финансовите резултати от сезона ще бъдат сходни, дори и по-ниски спрямо миналата година. Основната причина е, че цените са били намалени още в самото начало на сезона, а освен това голяма част от почиващите не са закупували допълнителни услуги извън предварително платените пакети.
Засега няма оценки за общо похарчените от туристите пари в курортите. Евтиният алкохол (напр. уиски за 2 лева, водка - за 1) обаче беше представян като usp-то (уникалното/отличителното предложение - бел. ред.) на българското Черноморие в местните и чуждите медии. Така че и търговията може би ще отчете същия тренд.
По данни на сдружението на хотелиерите в Златни пясъци през това лято в курорта е имало с 5% повече туристи. "Приходите ще бъдат по-ниски от миналогодишните, вероятно с около 5%, тъй като ранните записвания бяха удължени", съобщи председателят на организацията Георги Щерев. От съюза на собствениците на хотели в Слънчев бряг съобщиха, че се очаква около 6-7% ръст на туристите, но сходни с миналата година финансови резултати заради намалените цени. Очакванията за Албена също са за ръст на туристите, като в началото на септември от курорта съобщиха, че прогнозата им е за 10%.
Отново къс сезон
През последните няколко години, включително и тази, туроператорите и хотелиерите отчитат, че летният сезон все повече се скъсява. На практика през това лято през юли и август морските курорти бяха запълнени на над 90%, но в останалите месеци повечето отчитат по-слаби резултати от 2009 г. Въпреки значително по-гъвкавата ценова политика за предсезона май и юни са били слаби месеци, отчитат от бранша, като смятат, че затова е допринесло и дъждовното време.
"Сезонът все повече и повече се скъсява. През юли и август беше препълнено навсякъде, но това е една пирова победа", коментира Валентин Йосифов. Според Калин Сутев в предсезона е имало малко повече туристи от миналата година, най-вече заради младежките пътувания от Западна Европа, но септември ще бъде по-слаб месец. На подобно мнение са и повечето хотелиери, макар и преди време да очакваха, че ще има известен ръст през последните летни дни. "Хотелите масово започват да затварят вече", каза Георги Щерев.
- Повече туристи спрямо 2009 г., но сходни финансови резултати
- Съживяване на някои от ключовите пазари, но застой на други
- Малко по-дълъг сезон спрямо миналата година, но все още недостатъчен за по-добри резултати