Днес в редица държави по света с церемонии ще бъде отбелязана 100-годишнината от геноцида над арменците.
Вчера се проведе църковна служба в основната арменска църква Ечмиадзин (близо до Ереван), по време на която бе извършена най-голямата канонизация на мъченици в историята. 24 април ще бъде отбелязван сред арменците като ден в памет на тези мъченици.
В петък се очаква стотици хиляди от целия свят да се присъединят към процесията в Ереван. Руският президент Владимир Путин и френският му колега Франсоа Оланд ще бъдат сред присъстващите световни лидери. Също така в Париж, Лос Анджелис и други градове по света ще се проведат подобни отбелязвания на трагичната годишнина.
По време на Първата Световна война в Османската империязагиват 1,5 млн. арменци между 1915 и 1917 година. Сто години след това Турция и Армения все още спорят дали те са жертва на геноцид или гражданска война, както и колко точно са били на брой.
Армения твърди, че 1,5 милиона души са били убити по време на Първата световна война при разпада на Османската империя. Това твърдение се подкрепя от няколко други страни.
Турция твърди, че между 300 000 до 500 000 арменци и поне толкова турци умират по време на гражданско неподчинение, когато арменците се надигат срещу техните османски владетели и застават на страната на нахлуващите руски войски.
Въпреки че почита паметта на загиналите, Анкара реагира гневно на решението на световни лидери за признаване на геноцид и смята това за опит за натиск.
Повече от 20 страни по света официално признават геноцида, както и отделни региони, градове, парламенти или сенатски комисии на други държави. В България няколко общински съвета вече гласуваха "за" признаване, нопарламентът ни и вчера така и не стигна до гласуване на резолюция. С редица прояви интелектуалци и граждани у нас поискаха депутатите да вземат решение по този въпрос.