Съдия Нели Куцкова е независим и неподлежащ на влияние човек и магистрат - такива съдии са нежелани да бъдат на ръководни постове. Това заяви членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Калин Калпакчиев по повод вчeрашния трети опит за избор на председател на Софийския апелативен съд, който нажежи страстите във ВСС. Той и колегата му Камен Иванов се обединиха около позицията, че ВСС не функционира добре.
Припомняме, че кадровиците гласува с 9 гласа "за", 4 гласа "против" и 6 гласа "въздържал се". С това Куцкова отново не събра необходимите 13 гласа, за да оглави най-големия апелативен съд в България. Нели Куцкова беше обаче и единственият кандидат за поста, който се оваканти по един скандален начин - предишният титуляр Веселин Пенгезов бе обвинен, че е присвоил средства от Оперативна програма „Административен капацитет". Повече от година Софийският апелативен съд е без титулярен ръководител, след като два пъти ВСС не може да събере необходимия брой присъстващи, за да има избор.
"Формата, начинът по който функционира ВСС е изчерпана", каза Калпакчиев в ефира на БиТиВи, допълвайки, че дори този състав на ВСС да се смени, ако се работи по същия начин, няма да има промяна. Според него разделянето на съвета на камари е неизбежно решение.Механично намаляване на мандата обаче не бивало да има, тъй като това е сложен въпрос.
Най-противоестественото, по думите му, е, че броят на изказалите се положително за Куцкова вчера бил по-голям от броя на подадените гласове в нейна подкрепа.
"Това беше шокиращо, защото означава, че членовете на ВСС, които трябва да са морални хора, са говорили едно, а са правили друго", възмути се Калпакчиев. САС е последна инстанция по едни от най-важните дела - по несъстоятлност, мерките за нотклонение.
След вчерашното несполучливо гласуване според Калпкчиев е станал явен един симптом - за да бъде избран председател за ключов съд, той трябва да получи одобрение някъде отвън. Т. е. не може човек с качества, който се явява пред съвета, да бъде избран, коментира той.
"Има сериозни проблеми в нашата работа", констатира и членът на ВСС Калин Иванов. Кадровиците не са могли да убедят не само себе си, не само журналистите, но и правната общност в това, че ВСС може да взима обосновани, адекватни решения. Той подчерта наличието на вътрешно противоречиви мотиви. Иванов изтъкна, че САС е най-големият съд в страната, включващ 8 области, 1391 населени мста, 32 районни съда, поради което е от голямо значение какъв ръководител ще бъде избран. Куцкова се кандидатирала, мотивирана от подкрепата на 40 свои колеги от САС. Камен Иванов мотивира подкрепата си за съдия Куцкова с нейните професионализъм, управленски опит, интегритет и смелост.