Китай и Русия ще извършат общи военни учения за първи път в Средиземно море, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, като се позоваха на китайското министерство на отбраната. Ученията ще се състоят в средата на май. Точна дата не се посочва.
Китай и Русия извършват общи военни учения в Тихия океан от 2012 г. Маневрите през май ще съвпаднат със засилване на военното сътрудничество на САЩ със съюзниците им в Азия в отговор на китайските териториални претенции в този регион.
В ученията в Средиземно море ще участват 9 кораба от двете страни. Сред тях ще има и китайски плавателни съдове, които сега патрулират във водите край Сомалия, за да предотвратяват набезите на сомалийските пирати, каза говорителят на китайското министерство на отбраната Гън Яншън, цитиран от Ройтерс.
Целта е да се задълбочат приятелските връзки и сътрудничеството между двете страни и да се увеличи способността на нашите кораби да се справят заедно с тези на Русия със заплахите по море, заяви говорителят. Той подчерта, че ученията не са насочени към никоя трета страна и нямат нищо общо с регионалната ситуация.
Ученията ще бъдат фокусирани върху безопасността на корабоплаването, мисиите за ескортиране на кораби и презареждане в открито море и изпитване на различни видове оръжия.
Откакто западните страни наложиха икономически санкции на Русия миналата година заради насилието в Украйна, Москва разшири опитите да изгради връзки с Азия, Африка и Южна Америка, отбелязва Ройтерс. Москва се стреми и към затопляне на връзките с бившите си съюзници от съветската епоха.
Китай и Русия са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и имат тесни дипломатически, икономически и военни връзки, а Китай по традиция разчита на Русия за доставки на по-модерна техника.
Китайският президент Си Цзинпин ще посети Москва в началото на май, за да присъства на парада по случай 70 години от победата над нацистка Германия.
В последните години Русия и Китай засилиха общите военни учения. В някои случай тези учения бяха под егидата на Шанхайската организация за сътрудничество, отбелязва Асошиейтед прес.
През 2011 г. Китай предприе небивала стъпка, като изпрати едни от най-модерните си кораби заедно с военнотранспортни самолети да помагат за евакуацията на 35 000 китайци от Либия. В началото на април тази година Китай изпрати три военни кораба, които бяха част от антипиратските патрули край бреговете на Сомалия, за да помагат на китайски граждани и на други чужденци в размирния Йемен, допълва АП.
Напоследък Китай засилва мощта на армията си, макар да твърди, че го прави за мирни цели и че не заплашва никого, отбелязва Ройтерс.
Източник: EPA/БГНЕСОпасната и недалновидна политика на Вашингтон постави САЩ и Русия на ръба на пряк сблъсък. За това предупреди говорителят на руското външно министерство Мари ...
Президентът на Русия Владимир Путин обяви през тази нощ в телевизионния ефир започването на война срещу Украйна под названието "специална военна операция в Донбас", ...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае, че е загубил президентските избори, след като американски медии съобщиха, че Джо Байдън печели, пише " ...
Демократът Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. Това обявиха CNN, NBC и АП.АП съобщи, че демократът побеждава в Пенсилвания и получава 20-те електорални гласа. С тях съб ...
Американците избират президент при безпрецедентна електорална активност. Само на предварителния вот са гласували над 100 милиона избиратели. Интересът към тези избори, единодушно опр ...