„24 часа"
6000 паметника на убити на пътя
Плочите, поставяни по пътищата в памет на загинали в катастрофи, са без контрол, установи проверка на в. "24 часа". Според данните на МВР убитите при катастрофи през последните 20 години са средно 700-800 души. Само за миналата година те са 660. Ако за всеки загинал се поставя по една паметна плоча, то по пътищата би трябвало да са изникнали 14 000-15 000 паметника.
Данни, събрани от поръчките на каменоделци, които изработват надгробни плочи, сочат, че всъщност техният брой по пътищата е поне 6000.
„Труд"
Премиерът и квесторите на КТБ в словесен двубой
Премиерът Бойко Борисов и квесторите на КТБ влязоха в задочен словесен двубой.
„Обикновено когато някой излезе с позиция срещу мен, след това горчиво съжалява. Не за друго, а защото аз не говоря празни приказки... За 15 г. няма някой, който да е написал позиция срещу мен, и да не е отишъл в затвор или поне да не е бил арестуван. Това показва практиката."
С тези думи министър-председателят отвърна на квесторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) Станислав Лютов и Елена Костадинчев. Двамата излязоха с позиция заради думи на Борисов от четвъртък. Той каза, че квесторите са преправяли договори за депозити с преференциални условия и са освобождавали обезпечения.
„Стандарт"
Още в понеделник прокуратурата ще докладва законно ли са действали квесторите в КТБ, като са преоформили близо 1000 депозита с преференциални лихви в нормални и са освобождавали обезпечения в банката. Това съобщи премиерът Бойко Борисов, който посочи, че е убеден, че квесторите са действали незаконно. Ден преди това квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчева излязоха с позиция, че са спазвали точно законовите предписания и указанията на БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете. И поискаха експертна оценка за действията си. По този повод премиерът Бойко Борисов коментира в отговор на въпрос на "Стандарт".
„Монитор"
Българи крадат ток с бирени капачки
Нашенци крадат ток с бирени капачки на Острова. Според широко разпространен слух българският технически гений успял да надхитри лондонското енерго в крайните източни квартали на мегаполиса. В сградите, в които живеели нашенските емигранти, енергията се заплаща на принципа, на който са направени уличните телефонни автомати. Обитателите на жилището пускат през процеп в метална кутия монети, при което токът се включва и се изключва автоматично, когато се изчерпи лимитът на пуснатите лири. Българите обаче успели да надхитрят машината като вместо пари пускали в процепа монети от лед, като за форма използвали бирените капачки.
Когато отишли да приберат парите от електроавтоматите в жилищата на нашенците, вътре в кутиите нямало и кьораво пени, защото водата отдавна се е изпарила. А в същото време апаратурата показвала, че има изразходена енергия, обяснява нашенец, който се трудил като гастарбайтер в английската столица. Системата за монетно заплащане е доста остаряла, но все още съществува в част от лондонските райони, населени предимно с емигранти.