„Основно задължение на кмета е да се грижи за сигурността на гражданите. Против съм да се дели това задължение на държавно и на общинско. Кметът трябва да има мнение, да тропа по масата и да изисква.”. Това заяви Чавдар Трифонов, първият кандидат-кмет за предстоящите избори във Варна, в предаването „Позиция” по радио Варна.
Коментарът му бе направен в отговор на въпрос по актуалната тема за джебчийството на територията на общината, покровителствано от редица отговорни фактори. „Според закона за МВР шефът на РДВР работи ръка за ръка с кмета, т.е. градоначалникът може да влияе върху решенията”, смята Трифонов. По думите му, за разрешаване на проблема спешно трябва да се ползват всички сили – и на държавата, и на общината, а не да се правят показни акции.
„Управлението не става с магическа пръчица, а чрез приоритезиране и разпределение на ресурсите. Когато хората страдат и поставят като основен проблем битовата престъпност, например, следващата година насочваш по-голям бюджет в тази посока. Да, някой друг сектор може да страда, но трябва да се решава кое е приоритетно в този момент”, е мнението на Чавдар Трифонов.
Според независимия кандидат-кмет трябва да се създадат повече механизми, чрез които хората да участват в решаването на проблемите. Един от начините за това е електронна система за мнения, препоръки и предложения, които обаче веднага да бъдат вземани под внимание от администрацията. „Част от причините за апатията са, че когато веднъж, два, три пъти попиташ или предложиш и никой не се съобрази с мнението ти, изчезва и желанието за активност”, смята Трифонов. Той подчерта, че когато говори за електронно управление и електронна община няма предвид само въвеждането на електронни услуги. „Нормално е да има система, в която всеки специалист може да види какво е състоянието на пътищата, например, с ежедневно актуализиране на информацията и определяне на най-належащите ремонти”, заяви Чавдар Трифонов. Според него не е достатъчно просто преасфалтиране, а отпушване на трафика и отместстването му от центъра.
„Стотици милиони левове са инвестирани в инфраструктурата на Варна през последните 10 години, без реално да сме усетили качествена разлика. Една от причините е постоянното ремонтиране, оправяне на дупки и липсата за стратегическа визия за бъдещето на града, включително и в инфраструктурно отношение”, коментира Трифонов. По думите му, неразделна част от работата по инфраструктурата е и създаването прозрачност, на електронна система за управление на проекти, в която се вижда от всички планираното, кандидатите за изпълнение, одобреното и как се изпълнява. „Това е начинът бюджетите на повечето инфраструктурни проекти във Варна да станат корено различни от настоящите”, убеден е Чавдар Трифонов.