От тази сутрин започва събарянето на незаконните постройки във варненската циганска махала "Максуда".
Издадени са Георги Пеячевич" и „Д-р Иван Селимински".
Служителите на район „Младост" се установили, че на посочените за събаряне адреси по настоящ адрес живеят общо520 души, а по постоянен адрес - 490 души.
Заповедите са издадени и са предоставени правомощия на кмета на Община Варна още през 2014 г. Самите заповеди са връчени на живущите в незаконните постройки, но нито едно лице не е обжалвало постановлението.
На основание чл. 4 от Наредбата за принудителното изпълнение на заповеди за премахване на незаконни строежи или части от тях на територията на Община Варна, в тридневен срок от изтичане на срока за доброволно изпълнение, определен в заповедите, служители на район „Младост" са извършили проверка по изпълнението им. Съставени са констативни протоколи, в които е отразено, че заповедите не са изпълнени в предоставения срок за доброволно изпълнение, припомнят от община Варна.
Осигурена е възможност за настаняване на малолетните и непълнолетните в Приют за временно настаняване на бездомни и социално слаби лица към Социален учебно-професионален център „Анастасия д-р Железкова" - гр. Варна, Дом „Гаврош" и звено Майка и бебе в Аспарухово. До момента желание за настаняване обаче не е заявено.
За принудителното събаряне са ВиК-Варна" ЕООД, „Енерго про мрежи" АД, „Социално подпомагане" -Варна, Директора на Областна дирекция на МВР -Варна, Трето РПУ, ОП „Инвестиционна политика", Областна дирекция по безопасност на храните Варна, Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" град Варна, „Център за спешна медицинска помощ", БЧК. Затова и от сутринта в квартала има присъствие на жандармерията, линейка, лекарски екип и представители на БЧК.
На място ще присъстват 6-ма медиатори от ромски произход.
Осигурени са 2000 бутилки минерална вода, които бъдат раздавани от служители на БЧК.
Припомняме, подобни акции за събаряне на незаконни постройки в последните половин година се проведоха не само в размирното село Гърмен, но и в Бургас.
Отстраняване на строежи имаше и покрай язовирите „Кърджали" и „Студен кладенец", където не се касае за поселения, сформирани на етнически произход.