Община Варна е санкционирана с милиони левове за нарушения на Закона за обществените поръчки (ЗОП) при изпълнение на европроекти, алармира независимият кандидат за кмет Чавдар Трифонов. Общинската администрация е отговорила с мълчалив отказ за наложените й глоби и непризнати разходи на заявлението на Трифонов за достъп до обществена информация по темата.
Местната администрация е санкционирана от управляващите органи по съответните европрограми с близо 2,5 млн. лв., като половината от сумата е непризнати разходи. Със средствата можеше да се изградят две училищни спортни зали или да бъде решен проблемът с водоснабдяването на „Изгрев”, коментира Чавдар Трифонов.
Размерът на глобите е само по пет от изпълнените европроекти, като най-голямата е при „Реконструкция и модернизация на ПСОВ Варна“, както и по „Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в градовете Бургас, Варна, Стара Загора и Плевен“.
„До тук с темата „прозрачност на община Варна”, заяви днес Чавдар Трифонов. Заради мълчаливия отказ на кмета Иван Портних да отговори на питането му по Закона за достъп до обществена информация, той отправи въпросите си чрез медиите и призова настоящият градоначалник на публичен диспут. Днес той ще подаде официално и жалбата си относно мълчаливия отказ до съда.
Независимият кандидат-кмет е подготвил ново заявление по Закона за достъп до информация (ЗДОИ), с което изисква действащата към 2015 г. Програма за управление на Община Варна, която кметът е задължително да изготви по Закона за местното самоуправление и местната администрация. Такава няма оповестена в публичното пространство. „Управлението не е процес на магия, а на планиране и приоритизиране. Затова във Варна проектите се изпълняват хаотично, не са свързани един с друг, което като цяло ги прави изключително неефективни ”, коментира Трифонов.
Рейтингът на Община Варна за достъп до информация показва темп на спад от 3 г. насам. През 2013 г. той е 63%, през 2014 – 62,4%, а през 2015-та – 58,8 на сто. Пред нас са общини като Стражица, Добрич, Челопеч, Тервел, Алфатар, Крушари, Разград, Търговище, Бургас и пр. Класацията е изготвена от Програма достъп до информация и публикувана на сайта на програмата. От Програма достъп до информация отчитат като недостатък липсата в интернет на решенията за завършените процедури по възлагане на обществени поръчки, на сключените договори за обществени поръчки, както и информация за извършените плащания по договорите за обществени поръчки. Всичко това трябва да бъде публично, за да бъде администрацията и управлението на града прозрачно и съобразено с интересите на гражданите, е мнението на експертите.