Президентът Георги Първанов нарече "конструктивно напрежение в най-добрия смисъл на думата" размяната на реплики от последните дни с премиера Бойко Борисов за това прави ли държавният глава политически проект. Ние нямаме само задочен разговор, ние се виждаме периодично, говорим, каза в Борован Първанов на въпрос кой е в състояние да сложи точка на задочния му разговор с премиера.
Нали не искате да има скрита, тайна политика особено когато става дума за принципи, за управленска политика, която засяга хората, добави президентът, цитиран от прессекретариата си. Отбеляза, че когато има нужда от консолидация, двамата го правят. Посочи насроченото за петък заседание на консултативния съвет за национална сигурност и желанието му в тази сфера да се постигне "висша степен на национално съгласие", преди стратегията за национална сигурност да влезе в парламента и да се избягнат "самоцелно противопоставяне и тежки препирни и дебати".
Помолен за коментар на алтернативния си политически проект, Първанов разясни, че "алтернатива" означава по-добра политика и трябва да има дебат за по-добра политика, както било през последната година по отношение на енергийната политика. Когато преди една година правителството обяви, че спира големите енергийни проекти, направихме много сериозна, на моменти остра дискусия и в крайна сметка мисля, че стигнахме до решения, които са добри за България, смята президентът.
Той напомни различията си с правителството в икономическата и финансовата сфера, в здравеопазването и социалната политика. "Това е алтернативата - една политика, която е различна, която е друга, защото е необходима", обобщи Първанов.
Президентът отново лансира тезата си, че "има нужда да се покажат други носители, други говорители на тази идея", по-малко той да го прави и да се даде път на експертите, кадърните, способните хора. Кадърните хора трябва да намерят своето място, трябва да бъдат ангажирани с управленските идеи и проекти, каза още държавният глава.
Изгонването на българските и румънските роми от Франция не е добър европейски тон, разминава се с европейските ценности и правилата, утвърдени и преди нашето членство в Евросъюза, коментира още Първанов. Според него не е нормално груповото репатриране на ромите, защото така се вменява вина на етнически принцип.
По повод вчерашните критики на френския посланик Етиен дьо Понсен, че България е изоставила ромите си, Първанов заяви, че изявлението му прозвучало менторски. Добре си знаем проблемите, свързани с ромския въпрос, правителства наред, в това число и сегашното, правят не малко усилия, за да намерят реалната социална, образователна интеграция на ромите в България, но този проблем няма да бъде решен с един замах, каза президентът. Според него сигурно ще ни трябват години, за да намерим неговото ефективно решаване. Но с назидателен тон, особено от посланиците, този проблем няма да се реши, по-скоро се създава напрежение, заяви Първанов.
източник: dnevnik.bg