Германски учени доказаха, че наблюдението как друг човек извършва определени действия може да създаде у хората устойчиви фалшиви спомени, че те самите са извършили тези действия в миналото, съобщи РИА Новости, като се позова на публикация в Psychological Science.
Първоначално специалистите са искали да изследват какво влияние оказва въображението върху спомените. По време на предварителните проучвания обаче неочаквано открили нещо много интересно.
Участниците в експеримента, които гледали филм как други хора изпълняват прости действия, като например разклащане на бутилка, 2 седмици по-късно си спомняли,че те самите са ги извършвали, макар да не е било така.
"Бяхме поразени от неочакваните резултати и променихме насоката на изследването си", казва Джералд Ехтеров от Института "Якобс" в Бремен, Германия.
В нова поредца експерименти с доброволци участниците изпълнили серия прости действия, след което гледали видеозаписи с действия на други хора. Част от тях били същите, част - различни.
Две седмици по-късно доброволците е трябвало да си спомнят какво точно са вършили. Оказало се, че хората имат фалшиви спомени за това какво са правили. На практика те са видели действията само на видео, а са ги приписвали за свои.
Изследването е сигнал за хората за това колко измамни могат да се окажат спомените, макар ефектът да не се наблюдава винаги, обобщават германските учени.