"Няма как едно решение, което орязва толкова социални права, да се вземе по този начин - без диалог, без комуникация". Това заяви омбудсманът Мая Манолова пред bTV. Според нея начинът, по който е взето това решение за орязване на социални права и на полицаите, и на военнослужещите, демонстрира неуважение от страна на институциите към тях.
Това нарушава и принципите на добро управление, защото от институциите и от държавата се очаква прозрачност и предвидимост при вземането на решения, каза новият омбудсман.
Тя обясни, че е била сезирана и от полицейски съпруги, защото проблемът се отнася и до семействата на полицаи и военнослужещи и до надзиратели в българските затвори. "Бих изпълнила своята мисия да посреднича между институциите да постигнат споразумение по тази изключително важна тема", самопредложи се Мая Манолова.
"С интерес ще наблюдавам и срещата на премиера с полицаите. Очаквам той да компенсира този дефицит на уважение, който демонстрираха институциите към служещите в сектор „Сигурност", каза Манолова.
За нея е притеснително, че решението е взето внезапно и е съобщено на десетките хиляди полицаи, военнослужещи, надзиратели, служители на службите. "Става дума наистина за много хора и за техните семейства", каза тя.
"Диалогът, когато става дума за важни решения, е задължителен и това е което трябва да поправи според мен днес правителството и специално премиерът Бойко Борисов", допълни Манолова.
Манолова, която в парламента бе сред най-активните оратори, каза, че й липсва Народното събрание, защото „парламентът, парламентарната битка, законодателството, парламентарният контрол, бяха моята душа и моята стихия, но избрах да се занимавам с друга мисия, с друга битка, която е много по-важна - тази за правата на българските граждани и се опитвам от първия ден да го правя достатъчно отговорно, адекватно и надявам се успешно".