Постигнахме съгласие да увеличим подкрепата за международната коалиция срещу ДАЕШ („Ислямска държава”). Принципно се съгласихме да използвамеразузнавателни самолети на НАТО с въздушна предупредителна и контролна система (AWACS). Това заяви генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг на пресконференция след двудневна среща на военните министри в Брюксел.
Той припомни, че решението е в отговор на американска молба.
Нашите военни съветници работят по детайлите, изтъкна той, допълвайки, че решението ще увеличи способностите на коалицията да унищожи терористичната организация, която е наш общ враг.
НАТО има малко собствени военни активи, но през 80-те години на XX век държавите членки се съгласиха да създадат звено AWACS, за да се противопоставя на заплахата от бившия СССР.
В звеното влизат повече от 20 самолета, които по принцип могат да извършат наблюдения по въздух, но също и от земя. Радиусът за следене за опасности е около 400 километра. Системите предупреждават за опасности и помагат за координиран отговор.
AWACS извършва наблюдение на въздушното пространство в радиус от повече от 400 км и предава информация чрез специални устройства на наземни, морски и въздушно базирани командни пунктове.
Засилване на разузнаването и наблюдението е ключова част от отговора на НАТО срещу хибридни заплахи от юг и от изток. Сега имаме подробен план за прилагане на нашата хибридна стратегия, изтъкна още Столтенберг.
Не виждаме никаква непосредствена заплаха срещу която и да било страна от алианса, заяви Йенс Столтенберг, цитиран от кореспондент на БТА в белгийската столица.
Военните инвестиции на Русия от последните години и внезапните руски учения подкопават предвидимостта, отбеляза той, попитан дали вярва, че Русия би нахлула в прибалтийските републики.
Междувременно американският военен министър Аштън Картър, цитиран от Ройтерс, заяви, че ще търсят още подкрепа от съюзниците в борбата срещу ДАЕШ.
Той поясни, че ще споделят с тях плана за сразяване на терористичната групировка.
Според американски високопоставен военен представител Вашингтон не търси само обещание за военна подкрепа и отделяне на финансови средства, но и идеи.
„Няма монопол над добрите идеи”, добави източникът.
Международната коалиция е извършила повече от 10 хиляди въздушни удара в Ирак и Сирия, които са стрували на САЩ близо 6 милиарда долара. Пентагонът смята, че „Ислямска държава” е изгубила около 40% от окупираната от нея територия в Ирак и 10% в Сирия.