Европейската космическа агенция започна първия етап на мисията в две фази за изследване на Марс и за търсене на признаци на живот на Червената планета.
Сондата се състои от орбитален апарат, който ще анализира газове в атмосферата на Марс, и един малък апарат, който ще сложи машината, която е предназначена за инспектиране на Марс през 2018.
Сондата „Europe's Beagle 2” изчезна по време на процеса на разтоварване през 2003 г., това се стреми да се избегне този път.
Паоло Фери, ръководител на операциите на мисията, казва, че следи от метан са открити по-рано в атмосферата на Марс и показват неотдавнашна геоложка или дори биологична активност.
Припомняме, на борда на спътника ще се провеждат радиационни измервания със създадената в ИКИТ-БАН апаратура "Люлин-МО".
Дозиметричната апаратура "Люлин-МО" е част от руския неутронен спектрометър FREND на орбиталния спътник TGO на "ЕкзоМарс". Апаратурата е разработена и финансирана по договор на нашия ИКИТ-БАН с Института за космически изследвания на Руската академия на науките (РАН).
Институтът за космически изследвания и технологии разработва дозиметрична апаратура Люлин-МЛ, като част от руския неутронен детектор АДРОН на марсианската платформа и с нея ще участва във втората фаза на проекта “ЕкзоМарс”, който предвижда доставката на Марс на марсоход и платформа за работа на повърхността на планетата през 2018 г.
Създателите на дозиметричните апаратури за проекта “ЕкзоМарс” ще покажат нагледно работата си по проекта.